Uzmanlar, Beynin Yakıtı Gibi Olan Besinleri Açıkladı!

Independent Türkçe’nin haberine göre; bazı gıdalar, hafıza ve konsantrasyon problemi çeken kişilere yardımcı olabileceğini belirten Kuzey Karolina Üniversitesi Psikoloji ve Nöroloji Bölümü’nden Doç. Carol Cheatham, “Beyin fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı birçok besin var” dedi. İşte o besinler…

YABAN MERSİNİ

Doç. Carol Cheatham’a göre, vitamin, lif ve antioksidan bakımından zengin olan yaban mersini, sadece sağlığımızı olumlu etkilemekle kalmayıp aynı zamanda beyin fonksiyonlarını da destekliyor. Cheatham, bu besinlerin hafızayı güçlendirdiğini belirtiyor ve günde 1 ila 1,5 su bardağı yaban mersini tüketmeyi öneriyor.

CEVİZ VE BADEM

Sağlıklı yağlar bakımından zengin olan ceviz ve badem gibi kuruyemişler, genel bir protein, antioksidan ve vitamin kaynağıdır. Beyin fonksiyonlarını desteklemesiyle bilinen ceviz, aynı zamanda omega-3 yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir. Günlük yaklaşık 10,5 gram ceviz tüketiminin bilişsel performansı geliştirmek için yeterli olduğu öngörülmektedir.

LUTEİN İÇEREN BESİNLER

Tohoku Üniversitesi’nden Rui Nouchi, koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan lutein adlı bileşiğin beyin fonksiyonları ve hafızayı olumlu etkilediğini vurguluyor. Lutein, sadece ıspanak ve lahana gibi sebzelerde bulunmakla kalmayıp aynı zamanda fesleğen, maydanoz, brokoli, marul, kabak, Brüksel lahanası, karalahana, mısır, bezelye, kırmızı üzüm, kivi gibi birçok besinde de mevcuttur.

YAĞLI BALIKLAR

Yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri içeren somon, alabalık, sardalya, ringa balığı, uskumru ve ton balığı gibi balıklar, omega-3 bakımından zengin besinler arasında önemli bir yer tutar. Birçok araştırma, özellikle yaş ilerledikçe bu yağlı balıkların tüketiminin demans gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltabileceğini göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx