Mısır: Gazze’de kalıcı ateşkes için yoğun çaba gösteriyoruz

AA

Dışişleri Bakanı Samih Şukri, ABD’nin New York kentinde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde (BMGK) üst düzey İsrail-Filistin oturumunda konuştu.

BMGK’nin Şeridi’ndeki “insani ara”yla ilgili kararının uygulanması için çalıştıklarını ifade eden Şukri, “Mısır, Gazze’de kalıcı ateşkesin sağlanması için yoğun çaba gösteriyor.” dedi.

Gazze’de işlenen suçların uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukukun ihlali olduğunu belirten Mısırlı Bakan, “İsrail Gazze’de yaşamı imkansız hale getirmeyi hedefliyor.” ifadesini kullandı.

“Gazze Şeridi’nde hayat imkansız hale getirilmeye çalışılıyor”

Şukri, Mısır’ın Gazze’de yaşananlara ilk günden tepki gösterdiğini ve Filistinlilerin tehcir edilmesini kabul etmediğini vurguladı.

Gazze’de ateşkesin tek seçenek olduğunu belirten Şukri, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kendilerini insan hakları savunucusu olarak gösteren bazı ülkelerin hala Gazze’de yaşananları uluslararası hukuka aykırı olarak nitelendirmediğini görebiliyoruz. Sağlık tesisleri ve yerleşim yerlerinin hedef alınmasıyla Gazze Şeridi’nde hayat imkansız hale getirilmeye çalışılıyor.”

Mısır’ın Gazze’ye giren insani yardımların yüzde 70’ine katkı sunduğunu dile getiren Şukri, şu ana kadarki insani yardımların bölge halkının ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz olduğunu belirtti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx