Katar ve Fransa arabuluculuğunda Hamas ile İsrail arasında yeni anlaşma

Katar, İsrail ile Filistin’in Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas arasında, Gazze’deki rehinelere ilaç teslimi karşılığında, bölgedeki sivillere ilaç ve insani yardım girişini içeren bir anlaşmaya varıldığını duyurdu.

AA’nın haberine göre, Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, İsrailli rehinelerin ihtiyaç duyduğu ilaçların ulaştırılması karşılığında, Gazze Şeridi’ndeki sivillere, özellikle de en çok etkilenen ve zarar gören bölgelere ilaç girişi ve insani yardım sevkiyatının gerçekleştirilmesi için Hamas ile İsrail arasında bir anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Ensari, bu anlaşmanın, Katar ile Fransa’nın arabuluculuğunda başarıya ulaştığını aktardı.

İlaç ve yardımların, Gazze Şeridi’ne nakledilmek üzere yarın, Katar Silahlı Kuvvetleri’ne ait iki uçakla Mısır’ın El-Ariş kentine gönderileceğini aktaran Ensari, “Katar’ın Gazze Şeridi’ndeki savaşı sona erdirme noktasında bölgesel ve uluslararası ortaklarla çabalarını sürdüreceğini” vurguladı.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, dün, İsrailli rehineler Yossi Sharabi ile Itay Svirsky’nin İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda öldüğünü duyurmuştu. İsrail ordusuna göre Gazze Şeridi’nde hala 136 İsrailli rehine bulunuyor.

Katar ve Mısır’ın arabuluculuğunda Gazze’deki çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli rehine karşılıklı serbest bırakılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx