İsrail topraklarına giren Filistinli örgütler, çok sayıda İsrailliyi rehin aldı

İsrail ablukası altındaki Gazze’yi kontrol eden Hamas, silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın İsrail’in güney bölgelerine başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonunda esir alınan İsrail askerleri ile Nahal Oz bölgesindeki askeri noktalara baskınlara ilişkin yeni görüntüler yayınladı.

Görüntülerde, Nahal Oz’daki askeri noktalarına gelen onlarca İzzeddin el-Kassam Tugayları unsurlarının İsrail askerleriyle girdiği çatışmalar ve İsrail askerlerinin öldürüldüğü görüldü. Paylaşılan bir diğer videoda ise İzzeddin el-Kassam Tugayları unsurlarının, “askeri kışla” olduğu anlaşılan bir alandan “sivil kıyafetli” bazı kişileri esir aldığına ilişkin görüntüler yer aldı.

Hamas, esir alınan İsrailli asker ve sivillere ilişkin şu ana kadar bir sayı açıklamadı. İsrail de, saldırılarda “Hamas teröristlerinin” çok sayıda sivili de rehin aldığını duyurdu.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, sivil giyimli İsraillilerin silahlı kişilerce rehin alındığı görülüyor.

Rehin alınan kişiler arasında üst düzey İsrailli komutanların da bulunduğu belirtiliyor. Çatışmalarda Gazze Şeridi’ne yakın Shaar Hanegev bölgesinin meclis başkanı Ofir Liechstein’in öldürüldüğü açıklandı.

İSRAİL’DE CAN KAYBI ARTIYOR

Kassam Tugayları bu sabah İsrail’e “Aksa Tufanı” isimli kapsamlı bir operasyon başlattığını duyurmuştu. Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken silahlı gruplar da bölgedeki yerleşim yerlerine girmişti.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi sınırındaki 7 noktada Filistinlilerle çatıştığı bildirildi.

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı, saldırılarda can kaybının 40’a dayandığını, 700’ü aşkın kişinin de yaralandığını duyurdu. Filistin resmi ajansı WAFA’da yer alan haberde, İsrail ordusu ile Filistinli gruplar arasında çıkan çatışmalarda, 4 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 5’inin yaralandığı bildirildi.

FİLSİTİN: DEFALARCA UYARDIK
Filistin Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada “Filistin halkına meşru hakkı olan kendi kaderini tayin etme ve devletini kurma yetkisi vermemenin sonuçları konusunda defalarca uyarıda bulunduk” dedi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da, İsrail saldırıları karşısında Filistin halkının kendini savunma hakkının olduğunu söyledi.

Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, tüm Filistinlileri İsrail’e karşı başlattıkları “Aksa Tufanı operasyonuna” katılmaya çağırdı.

ABD VE AVRUPA’DAN ART ARDA AÇIKLAMALAR

ABD ve Avrupa ülkeleri, Hamas’ın başlattığı operasyona tepki gösterirken, İsrail’e destek mesajları yayımladı.

Mısır ise, Filistin ile İsrail arasındaki gerilimin riskleri konusunda uyarıda bulunarak taraflara “azami itidal” çağrısı yaptı. (AJANSLAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx