Fahrettin Koca duyurdu: Filistinli kanser hastaları ve durumu acil olanlar Türkiye’ye getiriliyor

İsrail’in üzerindeki soykırımı sürüyor…

İsrail’in ablukayı sıkılaştırdığı Gazze Şeridi’ndeki 35 hastaneden 16’sının yakıt sıkıntısı ya da bombardıman nedeniyle faaliyetlerini durdurdu.

Bunlardan biri de kanser hastalarının tedavi gördüğü tek merkez olan Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesiydi.

Sağlık Bakanlığı harekete geçti

Gazze’deki kanser hastanesinin İsrail tarafından bombalanması sonrasında ortada kalan hastalar için Sağlık Bakanlığı harekete geçti.

Hastalar, üzerinden Türkiye’ye getirilecek.

Bakan Koca duyurdu

Müjdeli i Fahrettin Koca verdi.

Mısırlı mevkidaşıyla görüştü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gazze’deki kanser hastalarının Türkiye’ye getirilmesi için Mısırlı mevkidaşıyla görüştü.

Görüşmede birçok konuda mutabık kalındı.

Kanser hastaları Türkiye’ye getiriliyor

Sosyal medya hesabı ‘X’ üzerinden yaptığı açıklamada “Kanser hastaları ve durumu acil olanların ülkemize transfer edilmesi planlanmakta” ifadelerini kullandı.

“Bin hasta Refah Sınır Kapısı’na getirilecek”

Bakan Koca, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Dün gece Mısır Sağlık Bakanı ile görüştüm. Önemli gelişmeler var. Mısır Sağlık Bakanı Değerli Dostum Khaled Abdel Ghaffar ile Gazze’deki insanlık dışı İsrail saldırıları sebebiyle sağlık hizmetlerine ulaşması mümkün olmayan kardeşlerimizin yaralarını birlikte sarmaya yönelik bir görüşme gerçekleştirdim.

Görüşmemizde, birçok önemli hususta mutabık kaldık: Faaliyetlerine son vermek zorunda kalan Gazze’deki Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesinde tedavi görmekte olan kanser hastaları başta olmak üzere daha önce tarafımıza bildirilen ve acil tedaviye ihtiyacı olan 1.000’e yakın hasta ve yaralının, Refah sınır kapısı üzerinden Mısır’a getirilmesi için çalışmalarımız sürüyor.

“Uçaklar ve gemi hastanesi ile ülkemize transfer edilecekler”

Ardından, kanser hastaları ve durumu acil olanların ambulans uçaklar ve gemi hastanesi ile ülkemize transfer edilmesi planlanmakta. Sn. Bakanla mutabık olduğumuz bu hayati gelişme için gerekli çalışmaların planlaması ve yürütülmesi için karar birliğine varıldı. Görüşmemizde Sn. Bakan bizimle önemi büyük bir bilgi daha paylaşmıştır: Gazzeli yaralıların tedavisinde kullanılmak üzere Türkiye’nin Mısır’a göndermek istediği Sahra Hastaneleri ile ambulansların sevkiyatı için her an harekete geçecek şekilde sularımızda bekletilmekte olan 2 gemimize Mısır limanlarına giriş izni verilmiş durumdadır.

Sayın Bakan ile Gazzeli kardeşlerimizin tedavileri amacıyla oluşturmuş olduğumuz bu yakın ve insani değeri unutulmayacak iş birliğinin Mısır ile ülkemiz arasındaki sağlık alanında var olan işbirliğine de ivme kazandıracağına olan inancımızı artırmıştır. Gazze’deki hastalara ve yaralılara şifa olabilmekse insanlık adına büyük bir bahtiyarlıktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx