Cumhuriyet’in 100. yılı tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor

SOLOTÜRK Anıtkabir’de

Türk Hava Kuvvetleri’nin akrobasi timi SOLOTÜRK, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Anıtkabir semalarında gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

Dolmabahçe Sarayı’na ziyaretçi akını

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dünyaya gözlerini yumduğu Dolmabahçe Sarayı, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü dolayısıyla ziyaret ediliyor. Vatandaşlar ve yabancı turistler, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü dolayısıyla Dolmabahçe Sarayı’na geldi. Ellerinde Türk bayrakları taşıyan, bazıları da üzerinde Atatürk fotoğrafının bulunduğu tişörtler giyen ziyaretçiler, sarayın girişinde uzun kuyruk oluşturdu.

100. Yıl Koşusu

Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen “100. Yıl Cumhuriyet Koşusu”nda, 700 kişi derece girmek için mücadele etti. Fatih Belediyesi ve Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından düzenlenen 10 kilometrelik koşuya çok sayıda atletin yanı sıra bu coşkuya ortak olmak isteyen vatandaşlar da katıldı.

İstanbul’un Kalbi: Vatan Caddesi

Ellerinde Türk bayrakları taşıyan vatandaşların ilgiyle izlediği törende konuşmaların ardından halk oyunları gösterisi yapıldı, resmigeçit töreni gerçekleştirildi. Askeri birlikler, polis araçları, itfaiye ekipleri, içerisinde şehit çocuklarının bulunduğu Türkiye’nin yerli otomobili Togg’lar, klasik otomobiller, öğrenciler ve sivil toplum kuruluşlarının katıldığı geçit töreninde, havadan da polis ve askeri helikopterler ile Sağlık Bakanlığı ambulans helikopteri Türk bayrağı açtı.

Antalya’da Savaş Uçakları

Antalya’da, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü dolayısıyla F-16 savaş uçakları gösteri uçuşu gerçekleştirdi. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında dört F-16 savaş uçağı, Konyaaltı Sahili’nden geçiş yaptı.

Trakya’da Cumhuriyet

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü coşkuyla kutlandı. Edirne’de Atatürk Bulvarı’nda devam eden programda, Vali Sezer, Garnizon Komutanı 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Berat Acar ve Belediye Başkanı Recep Gürkan, askeri araçtan vatandaşların bayramını kutladı.

Kırklareli’nde Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda devam eden kutlamalarda Vali Ekici, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan ve Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, askeri araçtan vatandaşları selamladı. Daha sonra öğrenciler tarafından şiirler okundu, halk oyunları gösterileri sunuldu. Tören, öğrenci, askeri birliklerin geçişi ve jandarma helikopterinin gösterisi ile sona erdi.

Tekirdağ’da Tekirdağ Valisi Recep Soytürk’ün, makamında tebrikleri kabul etmesinin ardından, tören, Orduevi önünde devam etti. Tören, öğrenci ve askeri birliklerin geçişiyle sona erdi.

Türkiye’nin en doğusu: Iğdır

Iğdır’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 100’üncü yılı büyük bir coşkuyla kutlandı. Zübeyde Hanım Bulvarı’nda devam eden programda, Vali Turan, 5. Hudut Alayı ve Garnizon Komutanı Piyade Albay Cavit Tütüncü, tören alanını dolaşarak öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı. Etkinliklerde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü öncülünde karma kamu personellerinden oluşan 100 kişilik zeybek grubu ile Suveren Jandarma Komandoları gösteri yaptı. Program, öğrencilerin şiir okuması, spor gösterileri ve resmi geçit töreni ile sona erdi.

Atatürk’ün şahsi meselesi: Hatay

Hatay’da Atatürk Caddesi’nde tören yapıldı. Programda Vali Mustafa Masatlı, 8. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Mete ile Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fedai Yücedal, katılımcıların bayramını tebrik etti. Masatlı, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını coşku ve gururla kutlamanın onurunu yaşadıklarını anlattı.

Her şeyin başladığı yer: Selanik

Selanik’teki Atatürk Evi’nde, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı dolayısıyla tören düzenlendi. Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen törende, başta Cumhuriyet’in Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitler ve gaziler için bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Tören, Türkiye’den gelen öğrencilerin okuduğu Atatürk Çocukları marşıyla sona erdi.

Kırşehir’de mehteran takımı

Kırşehir’de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi. Cacabey Meydanı’nda devam eden programda, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Kırşehir Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisi ve şiirlerin okunmasının ardından 100 kişilik ekip, halk oyunu gösterisi sundu.

Erzincan’da yamaç paraşütlü kutlama

Ezincan’da, yamaç paraşütü pilotları, Cumhuriyet’in 100. yılını gökyüzünde Türk bayrağı açarak kutladı. Ekşisu Çakırman bölgesinde buluşan yamaç paraşütü sporcuları, buradaki yüksek tepeden uçuş gerçekleştirdi.

Çanakkale’de Zeybek

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), öğrencileri ve akademisyenleri, Cumhuriyet’in 100. yılı kutlamaları kapsamında Kordonboyu’nda aynı anda zeybek oynadı. Katılımcılar, “Karyolamın Demiri” türküsü eşliğinde zeybek oynadı.

Kadın akrobasi pilotundan 100. yıl özel uçuşu

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde, Türkiye’nin tek sivil kadın akrobasi pilotu Semin Öztürk Şener, Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünde geleneksel “Cumhuriyet Fotoğrafı” çekiminin ardından gösteri uçuşu yaptı.

Sakarya’da 1923 öğrenciden Cumhuriyet’in 100. yılını özel harmandalı oyunu

Sakarya’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla düzenlenen törene katılan 1923 öğrenci, Cumhuriyet’in 100. yılını harmandalı oynayarak kutladı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx