Zelenskiy: Neredeyse tüm Harkiv kurtarıldı

Ukrayna önderi Zelenskiy, “5 gün süren çatışmalarda 110 kilometre yol kat edildi. Toplamda, yaklaşık 400 yerleşim yeri işgalden kurtarıldı” dedi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, neredeyse tüm Harkiv bölgesinin kurtarıldığını belirterek, “Toplamda, yaklaşık 400 yerleşim yeri işgalden kurtarıldı. Bu bölgede kalan 150 bin Ukraynalı sıradan, inançlı, olağan bir hayatın nasıl olduğunu artık yine hissediyor” dedi.

Zelenskiy, günlük ulusa sesleniş konuşmasında Harkiv bölgesine yaptığı ziyaretten döndüğünü söyleyerek, “Bugün itibariyle neredeyse tüm bölge kurtarıldı. Bu savaşçılarımızın eşi görülmemiş bir aksiyonuydu, Ukraynalılar bir defa daha birçoklarının imkansız olduğunu düşündüğü şeyi yapmayı başardılar. Yalnızca etkin operasyonların birinci gününde birliklerimiz 19 kilometre ilerledi. 5 gün süren çatışmalarda 110 kilometre yol kat edildi. Toplamda, yaklaşık 400 yerleşim yeri işgalden kurtarıldı. Bu bölgede kalan 150 bin Ukraynalı sıradan, inançlı, olağan bir hayatın nasıl olduğunu artık yine hissediyor” diye konuştu.

‘DÜNYA BU YIKIMI GÖRMELİ’

Hem Ukraynalı hem de yabancı gazetecilerin kurtarılan bölgelere erişim sağladığını söz eden Zelenskiy, “Dünya bu yıkımı görmeli, Rusya’nın Ukraynalılara yaşattığı acıyı hissetmeli. Kolluk kuvvetlerimiz hali hazırda işgalciler tarafından işlenen cinayetler, yapılan azaplar ve adam kaçırmalarla ilgili raporlar alıyorlar. Dünyanın Bucha’da gördükleri, Çernihiv bölgesinin kurtarılan topraklarında gördüklerimiz, Sumi bölgesi ve şu anda da Harkiv bölgesinde gördüklerimiz Ukraynalılara yönelik soykırımın delilleridir. Rusya’nın soykırımdan öteki bir şey getiremeyeceğinin kanıtı” dedi.

Konuşmasında Rus ordusuna da seslenen Zelenskiy, Kryvyi Rih kentinde Karachunivske barajını gaye alan füze saldırısına ve barajın hiçbir askeri kıymeti olmadığına değinerek, “Tarih, barbarlar tarafından değil beşerler tarafından yazılır. Sivillere karşı savaşan zavallılarsınız. Savaş alanından kaçan alçaklar, uzak bir yerden ziyan vermeye çalışıyor. Kendi torunlarınızın utanacağı teröristler olarak kalacaksınız” sözlerini kullandı. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.