Yunanistan’dan Türkiye adımı: BM ve NATO’ya mektup gönderecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın, geçtiğimiz günlerde Yunanistan‘a yönelik dikkat alımlı bildiriler vermesinin akabinde Yunanistan’dan karşı adım geldi.

Yunan diplomatik kaynakları, Türkiye-Yunanistan ortasında son devirde yaşanan tansiyonu SKAI TV’ye kıymetlendirdi.

Yunan diplomatik kaynaklar, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias‘ın, Türk yetkililerin Yunanistan’a yönelik “eşi gibisi görülmemiş formdaki açıklamalarını” liste halinde mektupla BM ve NATO’ya “derhal göndereceğini” duyurdu.

Kaynaklar, Türkiye’den gelen açıklamaları “çok çirkin” olarak değerlendirdiklerini, buna karşı rastgele bir yorumun “gereksiz olduğunu” düşündüklerini bildirdi.

Kaynaklar ayrıyeten, Türkiye’nin Yunanistan’a yönelik “olumsuz davranışlarınınAB ve ABD de dahil olmak üzere ortaklarına aktardıklarını hatırlattı.

‘TÜRK PROVOKASYONU TÜM SONLARINI AŞTI’

Öte yandan, Yunanistan Vatandaşı Müdafaa Bakanı Takis Theodorikakos, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu‘nun dün yakalandığını duyurduğu terör örgütü PKK üyesi Hüseyin Tanrıkulu hakkındaki açıklamalarına reaksiyon gösterdi.

Takis Theodorikakos, “Türk provokasyonu, tüm sonlarını aştı” diyerek konuşmasını şu halde sürdürdü

“Türkiye, sistemsiz göçmenlerin insani acılarını tüm Avrupa için daima bir tehdit ögesi olarak araçsallaştırmaya devam ederken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dün Yunanistan’a karşı bilinen üzücü ve kışkırtıcı palavralarını tekrarlıyor. Herkes biliyor ki, gerçeklikle hiçbir ilgisi yok. Herkes biliyor ki, Yunanistan bugün memleketler arası hukukun sadık ve kararlı bir formda uygulanmasında memleketler arası ve muteber bir güçtür ve herkes biliyor ki biz Yunanlılar, sonlarımıza, milletlerarası yükümlülüklerimize hürmet göstermek konusunda mutlaka birlik içerisindeyiz.”

NE OLMUŞTU?

Yunanistan Lavrion Kampı‘nda sabotaj eğitimi alan, terör örgütü PKK/KCK’nın talimatıyla büyükşehirlerde silahlı ve bombalı aksiyon hazırlığındaki Hüsamettin Tanrıkulu, İstanbul’da yakalandı.

Tanrıkulu’nun yakalandığını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da toplumsal medya hesabından “Lavrion Kampı’ndan Türkiye’ye, büyükşehirlere hareket için gönderilen ‘Delil’ kod isimli Hüsamettin Tanrıkulu, İstanbul ve Diyarbakır Emniyeti tarafından yakalandı” tabirleriyle duyurdu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.