Yararları Saymakla Bitmiyor! Bu Haberi Okuduktan Sonra Artık Daima Yan Yatacaksınız

Düzenli bir gece uykusunun büyük küçük demeden sıhhatimiz için ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. Pekala siz uyurken hangi durumda yatıyorsunuz? Araştırmalara nazaran geceleri yan yatıp uyumanın birçok yararı kanıtlanmış oldu. İşte yan yatmanın yararları şöyle;

ABD’de bulunan Stony Brook Üniversitesi’nde ahenge biçimi üzerine yapılan araştırmalar “yan yatarak uyumanın” beynin temizlenmesini sağladığı ortaya çıkardı. Öncelikle, yan tarafa dönerek uyumanın sıhhat açısından en yeterli olduğunda dair çeşitli bilgiler mevcut.

HORLAMAYI AZALTIYOR

Eşinizin tüm gece odayı sallayarak horlamanızdan şikayet ettiğini duymaktan bıktınız mı? Bunu sol tarafınıza yatarak denetim edebilirsiniz. Bilhassa sırt üstü yatarsanız daha yüksek sesle horlarsınız. Bunun nedeni, uyurken lisanınızın, ağzınızın ve çenenizin büsbütün gevşemiş olmasıdır, bu nedenle sırt üstü yattığınızda horlamaya neden olur.

SIRT VE BEL AĞRILARINI HAFİFLETİR

Sol tarafa yatmak, kronik bel ve sadece ağrısı çeken şahıslara de tavsiye edilmektedir. Bu durum omurga üzerindeki yükü hafifletir ve uykunuzda daha rahat olmanızı sağlar.ALZHEİMER VE PARKİNSON HASTALIKLARINA YAKALANMA İHTİMALİNİ AZALTIYOR

Yan yatma konumda sırt üstü yahut yüz üstü ahenge formuna nazaran daha fazla lenf sistemine yardımcı olduğu, bunun da beyinde istenmeyenlerin kimyasalların birikmesine pürüz olarak Alzheimer ve Parkinson üzere hastalıklara yakalanma ihtimalini azalttığı belirtildi.

ASİT REFLÜ İLE SAVAŞMAYA YARDIMCI OLUR

Yatmadan evvel çok mu yemek yiyorsunuz? Bu, gece boyunca asit reflüsüne neden olabilir. Durum bu türlü değil mi? Uzmanlar, bu hissi azaltmak için sol tarafınıza yatmanız gerektiğini söylüyor.

YAN YATMAK UYKU APNESİNİ DE ENGELLİYOR

Uyku apnesini engellediğinden beşerler uyanınca kendilerini dinlenmiş hissediyorKALBİNİZE YARDIMCI OLUR

Sol tarafınıza yatarak kalbinizin güç çalışmasını azaltabilirsiniz. Bu formda uyursanız, kalbinizin kanı bedeninizde dolaştırması daha kolay olur.

UYKUYA GEÇMENİZ DAHA KOLAY OLUYOR

sağ tarafında yatıldığında beyin sağ yarım küresinin aktivitesinin arttığı, böylelikle uykuya dalmanın daha kolaylaştığı istikametinde.

HAMİLELER DE BU BİÇİM YATMALI

Hamile olan bayanlara ekseriyetle sol taraflarına yatmaları tavsiye edilir. Neden? Sağ tarafınızda uyursanız, rahminiz karaciğerinize baskı yapar (vücudunuzun sağ tarafında bulunur).

LENF DÜĞÜMLERİNİZE YARDIMCI OLUR

Lenf bezleriniz bile sol tarafınızda uyumanızdan fayda sağlar. Bu, bedeninizin sıvıları bedeninizden daha süratli filtrelemesine yardımcı olur. Sağ tarafınıza mı yatıyorsunuz? Bu, lenf düğümlerinizin daha yavaş çalışmasına neden olabilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.