‘Yapay anne sütü’ çalışmalarına takviye veren Bill Gates’in fonladığı The Guardian, ‘doğal emzirme karşıtı’ makaleler yayınladı

ABD’li iş insanı Bill Gates, Haziran 2020‘de “yapay anne sütü” üretimi üzerinde çalışan BIOMILQ isminde bir teşebbüs başlatıldığını duyurdu.

BIOMILQ, çalışmaları kamuoyuna yansımasının akabinde tekrar Bill Gates’e ilişkin bir yatırım şirketi olan Breakthrough Energy Ventures aracılığıyla 3.5 milyon dolar fon topladı.

Florida merkezli Rumble haber sitesine konuşan bağımsız gazeteci Allison Royal, Gates Vakfı resmi İnternet sitesinde, Eylül 2020‘de The Guardian’a 3,5 milyon dolar ödeme yapıldığına dair bir dekont bulunduğunu tespit etti.

Habere nazaran, ödemenin yapıldığı tarihin çabucak akabinde [27 Eylül] Guardian’da, “Antikorlar, Covid enfeksiyonundan 10 ay sonra bile anne sütünde kalıyor” başlıklı bir makale yayınladı.

Gates Vakfı Mayıs 2022‘de yıllık finansmanın bir kesimi olarak Guardian’a tekrar ödeme yaptı. Allison Royal‘e nazaran the Guardian, hiç vakit kaybetmeden ödemenin çabucak ertesinde [9 Mayıs 2022] “emzirme” bahisli “eleştirel” bir makale daha yayınladı.

BIOMILQ NEDİR?

Bebek beslenme seçeneklerine odaklanan Kuzey Carolina merkezli bir biyoteknoloji şirketi olan BIOMILQ, doğal anne sütüne alternatif olarak kullanılabilmesi için “anne sütü profilini yansıtan” ve “yapay anne sütü” olarak isimlendirilen bir eser geliştiriyor. Şirketin, nisan 2020 itibariyle anne sütünün laktoz ve kazein içeren kültürlü bir versiyonunu geliştirdiği biliniyor.

Eser son olarak Bill Gates tarafından kurulan Breakthrough Energy Ventures ve Danimarkalı ömür bilimleri yatırımcısı Novo Holdings‘den fon aldı. Öbür yatırımcılar ortasında Blue Horizon, Spero Ventures, Digitalis Ventures, Alexandria ve Gaingels bulunuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.