Uzmanı uyardı: ‘Tetik parmak riski bayanlarda daha yüksek’

Ortopedi ve Travmatoloji Kısmından El Cerrahisi uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kadir Uzel, tetik parmak hastalığına ait açıklamalarda bulundu. Dr. Öğr. Üyesi Kadir Uzel, tetik parmağın, parmakların bükülme hareketi esnasında kitlenmesi durumu olduğunu belirterek, “Tendonlar kasların kemiklere yapıştığı sonlanma noktalarıdır ve kaygan kılıfları içinde seyrederek kasların oluşturduğu kuvvetleri kemiklere ileterek hareket sağlar. Tetik parmak hastalığı fleksör yani parmakların bükücü tendonunda inflamasyon ve şişlik gelişmesi nedeniyle tendonun kılıfı içinde muhakkak bir noktada sıkışması sonrasında meydana gelir. Bunun sonucunda parmağı büktükten sonra açarken ağrı ve takılma şikâyetleri meydana gelir” dedi.

“45 YAŞINDAN SONRA GELİŞEN AĞRI VE ŞİŞLİĞE DİKKAT”

Tetik parmak hastalığının daha çok bayanlarda görüldüğüne değinen Dr. Öğr. Üyesi Kadir Uzel, şöyle devam etti:

“Diyabet, romatoid artrit ve gut hastalığı bulunanlarda, parmaklarını uzun müddet zorlayıcı biçimde kullanan müzisyenlik üzere meslek kümelerinde ve bayanlarda daha sık görülür. Tetik parmak hastalığının görülme sıklığı ekseriyetle 45 yaşından sonra artar. Hastalıkta başparmak ve yüzük parmağı daha sık etkilenmekle birlikte tüm parmaklarda görülebilir. Bilhassa sabah uyanma sırasında parmakta sertlik, avuç içinde parmak tabanında ağrı ve şişlik, parmak hareketleri sırasında ağrı ve atlama hissi en sık görülen belirtilerdir. İlerlemiş olaylarda parmak bükülü durumda kilitlenmiş olarak kalabilir”

“AMELİYATSIZ METOTLARLA TEDAVİ MÜMKÜN”

Dr. Öğr. Üyesi Kadir Uzel, tetik parmak hastalarının birçoklarının ameliyatsız sistemlerle tedavi edilebildiğine işaret ederek, “Parmakları zorlayıcı hareketlerden uzak durulması, anti-inflamatuar ilaçların verilmesi, parmak atelleri kullanılması, parmak idmanları ve tendon sıkışma bölgesine lokal steroid enjeksiyonlar yapılması en sık uygulanan konservatif tedavi yollarıdır. Konservatif tedaviden yarar görmeyen hastalara tendonun sıkışma bölgesinde, tendon kılıfının gevşetilmesi ve şikâyetlerin ortadan kaldırılması için cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavi çoklukla lokal anestezi altında açık yahut perkütan gevşetme halinde uygulanabilir. Açık cerrahide avuç içinde küçük bir kesi oluşturulur ve tendon sıkışma bölgesindeki tendon kılıfı uzunlamasına kesilerek gevşetilir. Sonrasında cilt dikilerek ameliyat sonlandırılır. Perkütan gevşetmede iğne yahut özel bir alet yardımı ile ciltten küçük bir delikten girilerek sıkışma bölgesindeki tendon kılıfı gevşetilir. Ameliyattan sonra hastanın parmağındaki şikâyetler düzelir ve süratli bir biçimde gündelik ömrüne dönebilir” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.