Ukraynalı askerlerin eş ve annelerinden Türkiye’ye teşekkür

Azovstal Metalürji Fabrikası’ndaki savunmanın, direnişin sembolü haline geldiğini söyleyen bayanlar, askerlerle gurur duyduklarını belirtti.

Eşi Azovstal Metalürji Fabrikası’ndaki savunmada yer alan Natalia Zaryska, “Bizler askerlerimizle gurur duyuyoruz. Tıpkı vakitte şunu söylemek istiyorum. Türkiye önderlerine ve Türkiye halkına çok teşekkür ediyoruz. Zira Türkiye Ukrayna halkını destekliyor.” tabirini kullandı.

Zaryska, Türkiye’de birçok siyasetçiyle görüşme fırsatı bulduklarını belirterek şöyle devam etti:

“Türkiye’de çok değerli görüşmeler yaptık. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu’ya teşekkür ediyoruz bizimle görüştüğü için. Ayrıyeten AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’a minnettarız. TBMM’de faaliyet yürüten Türkiye-Ukrayna Parlamentolar Ortası Dostluk Kümesi Lideri Yıldırım Tuğrul Türkeş’e de minnettarız. Türkiye’de yaşayan Ukrayna diasporasına da minnettarız. Bizi her vakit destekledikleri için.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup göndermek istiyorlar

Telefonla görüştüğü eşinin, takımındaki 32 şahıstan yalnızca 8’inin sağ kaldığını söylediğini anlatan Zaryska, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da mektup iletmek istediklerini aktardı.

Eşi fabrikada olan Olga Kerod da ağlayarak şöyle konuştu:

“Türkiye sahiden değerli bir dayanak veriyor. Azovstal’taki savaşçılarının sağ kalması için Türkiye büyük takviye veriyor. Kocamla konuştum. Bana, ‘Yarın oradan çıkacağız. Seni seviyorum her şey düzgün olacak.” yazmış. Çocuklarımız kahramanca savaşan babalarını bekliyorlar. Onlar da bizim üzere risk içinde yaşamayı öğrendiler.”

Rusya’nın Mariupol’deki akınlarında büsbütün kuşatılan Azovstal Metalürji Fabrikası’nda birçok asker Rus güçlerine teslim olurken sığınaklarda şimdi teslim olmayan çok sayıda askerin olduğu kestirim ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.