Twitter’ın eski güvenlik şefi: Twitter’daki yöneticiler, kârı güvenliğin üstünde tutuyor

Daha evvel Twitter’da güvenlik alanında yönetici olarak çalışan Zatko, ABD Senatosu Adalet Komitesinde şirketin iş işleyişi hakkındaki bir oturumda söz verdi.

Senatörlerin sorularını yanıtlayan Zatko, bu ifadeyi verirken Twitter’a rastgele bir ziyan verme peşinde olmadığını vurgulayarak, “Twitter’daki yöneticiler, kârı güvenliğin üstünde tutuyor” tabirini kullandı.

Zatko, şirketin topladığı bilgiler ile tam olarak neler yapılabileceğini kavrayamadığını söyleyerek, Twitter’da Hindistan ve Çin’den en az 1 casusun çalıştığını ve bu bilginin FBI tarafından şirkete verildiğini aktardı. Öte yandan Zatko, Twitter’daki çalışanların şirketin Çin’den aldığı paralardan ötürü rahatsızlık duyduğunu, şirketin ise yabancı casusları işten çıkarmak ismine bir adım atmadığını aktardı.

ABD’Lİ SENATÖRDEN TWITTER CEO’SUNA İSTİFA ÇAĞRISI

Oturumda Komite Lideri Senatör Dick Durbin, Twitter’da güvenliğin ehemmiyetine işaret ederek, “Bu yıl Twitter’da çalışan bir kişi Suudi Arabistan için bilgi toplamakla suçlandı. Bu kişi muhalif Suudilerin bilgilerini toplayıp, Suudi Arabistan hükümetine veriyordu. Bu husus mevt kalım sorunu. Cemal Kaşıkçı’yı hatırlayın” diye konuştu.

Komitenin Cumhuriyetçi Önderi Chuck Grassley ise, “Eğer Zatko’nun söyledikleri doğruysa Twitter CEO’su Parag Agrawal istifa etmeli” diye konuştu.

ELON MUSK OTURUMA PATLAMIŞ MISIR EMOJİSİ İLE CEVAP VERDİ

Öte yandan Twitter’ı satın almaktan vazgeçen ve şirket ile davalık olan Elon Musk, oturum sürerken patlamış mısır emojisi bulunan bir tweet attı. Birçok kişi bu paylaşımı, “Elon, oturumu zevkle izliyor” halinde yorumladı.

ZATKO TWITTER İÇİN CÜRÜM DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Twitter’ın eski güvenlik şefi Zatko, ihbarcı olarak yaptığı kabahat duyurusunda şirketin federal yetkilileri spam ve bot hesaplar konusunda yanılttığı argümanında bulunmuştu.

Zatko’nun cürüm duyurusunda, Twitter’ın spam hesapların sayısını azaltmak yerine kullanıcı sayısının artışına öncelik verdiği ve yöneticilerin de günlük kullanıcı sayısındaki artışa bağlı olarak 10 milyon dolara varan ikramiyeler kazandığı tez edilmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.