Tüketici Konfederasyonu Lideri Ağaoğlu’ndan zincir marketlere davet: Tarım Kredi Kooperatifleri fiyatlarıyla yarışsınlar

Tüketici Konfederasyonu Lideri Aydın Ağaoğlu, Tarım Kredi’ye ilişkin Kooperatif Marketler’de 30 temel besin eserinde yapılan indirimlerin akabinde zincir marketlere davet yaptı. Tarım Kredi’deki indirimlerin öteki marketlere örnek oluşturması gerektiğini belirten Ağaoğlu, “Diğer zincir marketler de referans fiyatı oluştururken bugün kendilerine Tarım Kredi Kooperatifleri’nin fiyatlarını referans alsınlar. Hatta onunla yarışsınlar” dedi.

Ağaoğlu, bugün yapılan indirim oranlarına ait Üsküdar Kısıklı’daki Tarım Kredi Kooperatif Market’te yerinde inceleme yaparak, mevzuya ait değerlendirmede bulundu.

Fiyatlara ait bilgi veren Ağaoğlu, “Ben cumartesi günü bu markete geldim. Kimi eserlerin fiyatları öbür zincir marketlerin indirimli satış fiyatlarıyla benziyordu. Örneğin pilavlık bulguru, bir özel zincir markette 14,50’den gördüm. Burada 14,25’ti. En ucuzu o pilavlık bulgurun, özel bölümde ‘private label’ dediğimiz özel imalat. Bugün 13,90’a düşmüş. Cumartesi günü baktığımda domates 9,90’dı bugün 7,90’a inmiş. Patlıcan 11,50’den 9,60’a, kabak 9,75’ten 7,90’a, salatalık 8,90’dan 7,90’a, limon 22,90’dan 17,90’a, yüzde 20 civarında indirim yapılmış” halinde konuştu.

VATANDAŞLARA İKAZ: TOPLU ALIMDAN KAÇININ

Ağaoğlu, vatandaşlara toplu alımdan kaçınma ihtarında bulunarak, “Genel olarak ortalama yüzde 13-15 bandında bir indirim görüyoruz burada. Ancak sıvı yağ, en çok tükettiğimiz beş litrelik ayçiçek yağı 163 lirayken, 147 liraya düşmüş ve maalesef reyonlarda kalmadı. Sabah erken saatlerde, mağaza açılmadan kuyruk olan vatandaşlar hiç istemediğimiz, yapmamaları gereken şeyi yaptılar. O yapmamaları gereken şey toplu alım. Toplu aldılar. Ucuz buldular. Lakin vatandaşlar arz talep istikrarını kendi aleyhlerine olacak formda zorladılar. Vatandaşlara sesleniyorum; bu fiyatlar daha da düşecek, indirim yapılan eser çeşitleri daha da artacak. Bu nedenle fazla almasınlar azar azar alsınlar. Gereksinimlerinden fazla almaları piyasada fiyatların yükselmesine yol açabilir” tabirlerini kullandı.

“İLK REFERANS NOKTASI TARIM KREDİ KOOPERATİFİ MARKETLERİ OLMALI”

Aydın Ağaoğlu, zincir marketlerin fiyatlarda referans olarak Tarım Kredi Kooperatiflerini alması gerektiğini belirterek, “Hazine ve Maliye Bakanımız da zincir marketlere davette bulundu. Öbür zincir marketler de referans fiyatı oluştururken bugün kendilerine Tarım Kredi Kooperatiflerinin fiyatlarını referans alsınlar. Hatta onunla yarışsınlar. İngiltere’deki üç büyük zincir market birbirleriyle nasıl yarışarak hem indirim hem de yıl sonuna kadar sabit fiyat garantisi verdilerse bizim zincir marketlerimiz de birbirleriyle yarışıp piyasada fiyat oluşmasında kendileri referans olabilirler. Lakin birinci referans noktası Tarım Kredi Kooperatifi marketleri olmalıdır. Burada çok ucuz eserler var, vatandaş tez etmesin” diye konuştu.

Devletin besin fiyatlarını düşürmek için çalıştığını belirten Ağaoğlu, şunları söyledi:

“Birtakım temel besin eserleri, temel muhtaçlık eserlerinde başta olmak üzere devletin en doruğundan davetlerde bulunuldu. Denildi ki piyasaya referans olan zincir marketler sizler biraz makul kar marjlarıyla, hatta mümkünse çok düşük kar marjlarıyla çalışın. İşte devlet o noktada temel besinde KDV’yi 8’den 1’e indirdi. Yani verginin yüzde 87,5’lik kısmından vazgeçti. Ortadan 1,5 ay geçti, temel gereksinim eserleri, bebek bezi, tuvalet kağıdı, paklık eserlerinde yüzde 18 KDV’yi yüzde 8’e indirdi. Ama yapılan davetler karşılık görmeyince devlet kendisine ilişkin olan Tarım Kredi Kooperatifi marketlerine talimat verdi ve dendi ki vatandaşın temel gereksinimlerinde et başta olmak üzere kesinlikle yüzde 30-35’lere varan indirim yapın.”

Tüketici Konfederasyonu Lideri Ağaoğlu, tüm dünyada ekonomik ıstırapların olduğuna değinerek, “Pandemiyle gayret esnasında hem bireyler, hem devletler ekonomik bakımdan düşünceler yaşadılar. Ardından bu yılın birinci aylarında kuzey komşularımızda uyuşmazlık sonucu bir savaş çıktı. Ne oldu o savaşta demeyin. Zira dünyanın tahıl ambarı diyebileceğimiz Ukrayna ve Rusya’nın ortasındaki tansiyon Karadeniz’in gemi trafiğini kapattığı üzere dış ticarette de aksamalar oldu. Bunun yanı sıra güç ihracatçısı olan Rusya’nın ortaya çıkan tansiyonla birlikte güç fiyatlarının yükselmesine yol açması nedeniyle ülkemizde de öteki başka ülkelerde de enflasyon ortaya çıktı” değerlendirmesinde bulundu.

Bu ortada, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde bugünden itibaren 30’dan fazla temel tüketim unsurunda indirimli fiyat uygulamasına gidileceğini duyurarak, bu kıymetli adımın öteki zincir marketler tarafından da takip edilerek fiyat etiketlerine olumlu yansımasını beklediklerini kaydetmişti. Nebati, “Bizler, vatandaşımızın maruz kaldığı besin enflasyonuyla aktif halde gayret etme konusunda kesin kararlıyız” tabirlerini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.