Taliban’dan bayan memurlara talimat: Yerinize işinizi yapacak bir erkek gönderin ki sizi kovabilelim

ABD’nin Ağustos 2021’de çekilmesiyle Afganistan’da denetimi ele geçiren Taliban her gün bayanlara yeni bir yasak getiriyor. Kamu bölümünde çalışan bayanların birçoklarının işlerini yapmaktan men edilip konutta kalmalarının emredilmesinden yaklaşık bir yıl sonra, maliye bakanlığındaki bayan çalışanlardan misal muameleye uğradıkları şikayeti geldi.

İngiliz gazetesi The Guardian’a konuşan Afgan bayanlar, Taliban’dan “İşe gelmeyin, yerinize erkek bir akrabanızı tavsiye edin” diye baskı gördüklerini söyledi. Taliban’ın bunu “Ofiste iş yükü arttığından bayanların yerine erkekleri işe almamız gerekiyor” diye gerekçelendirdiğini belirtti.

Haberde güvenliği için gerçek ismi açıklanmadan Meryem denilen 37 yaşındaki bir bayan, 10 yıldan uzun müddettir çalıştığı maliye bakanlığının insan kaynakları kısmından telefon geldiğini aktarıp “İşten kovulabilmem için kendi yerime ailemin bir erkek üyesini tavsiye etmem istendi” dedi.

Konuşurken sesi titreyen Meryem, bakanlıkta uzun yıllar boyunca emek vererek kısım başkanlığına yükseldiğini söyleyerek şöyle devam etti:

“Yerimi alması için rastgele birini nasıl çarçabuk tavsiye edebilirim? Benim çok yıdır yaptığım üzere verimli çalışabilecek mi? Benim eğitimini aldığım ve uzun yılların deneyimine sahip olduğum sıkıntı ve teknik bir iş sözkonusu. Ve sonunda birebir işi yapabilecek hale gelse bile, bana ne olacak?”

“(İktidara) geldiğinden beri, Taliban benim rütbemi ve maaşımı düşürdü. Oğlumun okul masraflarını bile karşılayamıyorum. Bunu sorguladığımda, bir yetkili bana kabaca ofisinden çıkmamı söyledi ve tenzili rütbemin müzakere konusu olmadığını söyledi.”

Maliye bakanlığındaki Taliban yetkililerinin durumu netleştirmesi için bir dizi teşebbüsünün karşılıksız kaldığını duyuran The Guardian, “Diğer bakanlıklardaki bayanlardan da işlerini yapmaları için erkek akrabalarını göndermelerinin istenip istenmediğini netleştiremedik. Lakin Meryem, en az 60 bayan meslektaşının maliye bakanlığından emsal davetler aldığından haberdar olduğunu söyledi” diye yazdı.

Meslektaşlarıyla birlikte Taliban siyasetini protesto etmek için seferber olduklarını belirten Meryem, “Talimatlarını kabul etmiyoruz ve değiştirmelerini sağlamaya çalışacağız” dedi.

“Bakanlığın bayan çalışanlarından oluşan bir küme oluşturduk. Şu anda müzakere ediyoruz ve bizi dinlemezlerse bunu protesto edeceğiz” diye ekleyen Meryem, memleketler arası toplumu takviye ve dayanışma göstermeye çağırdı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.