Son dakika! Nebati’den enflasyon açıklaması: Yapısal siyasetlerle fiyat artışları düşecek

Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayı enflasyon bilgilerini açıkladı. Enflasyon haziranda aylık bazda yüzde 4,95 artarken yıllık bazda yüzde 78,62 oldu. Enflasyona ait toplumsal medya hesabından açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakan Nureddin Nebati, başta tarım ve güç olmak üzere global emtia fiyatlarındaki artışın enflasyon artışında tesirli olduğunu belirtti.

Nebati “Önümüzdeki devirde rekabet ve verimliliği artıracak yapısal siyasetleri hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesi hedeflenmektedir” sözlerini kullandı.

Nebati’nin paylaşımları şöyle:

“Finansal piyasalarda istikrarı artırmaya yönelik attığımız adımlara karşın başta güç ve tarım eserleri olmak üzere global emtia fiyatlarındaki yüksek artışların devam etmesi, ülkemizde de Haziran ayında enflasyonun yüzde 4,95 gerçekleşmesinde tesirli olmuştur.

Enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak ve enflasyonun olumsuz tesirlerini vatandaşlarımıza taban seviyede yansıtmak gayesiyle KDV indirimlerinden sübvansiyonlara, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardan kritik eserlerdeki dış ticaret önlemlerine kadar birçok önlemler alınmıştır

Fiyat artışları karşısında aldığımız ve almaya devam ettiğimiz çeşitli tedbirlerin yanı sıra çalışanlarımızın ve emeklilerimizin alım gücünün desteklenmesi emeliyle gerekli tedbirler alınmaktadır.

Böylece, 2022 yılında kümülatif bazda minimum fiyata yüzde 94,6 oranında, kamu vazifelileri ile memur emeklilerinin aylık ve fiyatlarına yüzde 85,5 oranında, SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarına yüzde 78,6 oranında artış yaptık.

Önümüzdeki periyotta para ve maliye siyasetlerinin güçlü eşgüdümünün yanı sıra mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliği artıracak yapısal siyasetleri hayata geçirerek fiyat artışlarının düşürülmesi hedeflenmektedir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.