Salgın sonrası birinci yüz yüze BM Tepesi

Corona virüs salgını sonrası birinci defa yüz yüze düzenlenecek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Şurası görüşmelerinde, Ukrayna-Rusya Savaşı, global güç krizi, besin güvenliği, nükleer güvenlik, iklim krizi ile öbür global ve bölgesel problemler öne çıkacak.

Her yıl eylül ayının üçüncü haftası salı günü dünyanın gözü BM Genel Merkezi’ne konut sahipliği yapan New York’a çevriliyor.

193 ülkeden devlet ve hükümet liderleri, bakanlar, delegeler ve sivil toplum örgütleri dünyanın en büyük diplomasi forumunda bir ortaya gelmeye hazırlanıyor.

Salgın nedeniyle 2020’de sanal, 2021’de ise kısıtlı iştirakle hibrit ortamda düzenlendiği için sokakları sessiz kalan New York, bu yıl diplomasi trafiğiyle yine canlanacak.

Bu yıl yüz yüze gerçekleşecek doruğa 100’ün üzerinde devlet lideri, 50’den fazla hükümet lideri ve çok sayıda bakan katılacak.

BM Genel Merkezi’nde bir ortaya gelen önderler, global problemlere diplomatik tahlil arıyor, ülkelerinin siyasetlerini anlatma imkanı buluyor ve ikili görüşmeler gerçekleştiriyor.

BM 77. Genel Şura Başkanlığını, vazifesi Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid’den devralan Macar diplomat Csaba Körösi yapacak.

Zirvede, Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temsil edecek.

ABD Lideri Joe Biden’ın da katılacağı doruğa, bu yıl Çin Devlet Lideri Şi Cinping ve birçok ülke tarafından Ukrayna’daki savaştan sorumlu tutulan Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ise katılmayacak.

GÜNDEMDE RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI VAR

Zirvede Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss, İsrail Başbakanı Yair Lapid üzere isimler de yer alacak.

Zirvede bu yıl Rusya-Ukrayna savaşı, global güç krizi, besin güvenliği, nükleer güvenlik, iklim krizi, Afganistan ve başka global ve bölgesel meseleler önderlerin gündeminde olacak.

BM Genel Sekreter Antonio Guterres, Genel Şura görüşmelerinden bir gün evvel, 19 Eylül’de önderlerin katılacağı “Eğitimin Dönüştürülmesi Zirvesi”ne konut sahipliği yapacak.

İLK KONUŞAN YENİDEN BREZİLYA OLACAK

Brezilya alfabetik sıralamada önde olmamasına karşın 1947’den bu yana BM Genel Heyeti’nde birinci konuşmacı olmayı sürdürüyor.

BM Genel Şurası’nın birinci yıllarında kürsüye birinci sırada çıkmayı hiçbir ülke istemeyince Brezilya’nın istekli olması ve birinci konuşmayı yapması yıllar içinde bir gelenek halini aldı.

Konuşmacı listesi her yıl değişse de Brezilya’nın birinci konuşmacı olması geleneği devam ediyor. Kürsüye mesken sahibi ülke olarak ABD ikinci sırada çıkıyor fakat ABD Lideri Biden, 19 Eylül’de İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in Londra’daki cenaze merasimine katılacağı için BM Genel Şurası’na bir gün sonra 21 Eylül Çarşamba günü hitap edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuşmasını BM 77. Genel Heyeti görüşmelerinin birinci günü, 20 Eylül’de yapacak.

ZELENSKİY GÖRÜNTÜ İLETİ GÖNDERECEK

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ise BM Genel Heyeti’ne görüntü ileti gönderecek.

Rusya’nın, Zelenskiy’nin görüntü ileti göndermesine itiraz etmesi üzerine BM Genel Konseyi bu bahiste oylamaya gitmek zorunda kaldı.

Zelenskiy’nin Genel Kurul’a görüntü ileti ile hitabı 101 oyla kabul edilirken, 7 ülke “hayır”, 19 ülke ise çekimser oy kullandı.

Taliban’ın 15 Ağustos 2021’de ülkede idaresi ele geçirmesiyle dünya gündemine oturan Afganistan ise bu yıl da konuşmacı listesinde yer almıyor. Memleketler arası toplum, Taliban’ı yasal bir idare olarak tanımıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.