Robotlar, hakikat vakitte gülmeyi öğreniyor

Son yıllarda yapay zeka teknolojilerinin epey gelişmesiyle, artık birçok farklı gaye için kullanılabilen robotlar karşımıza çıkmaya başladı.

Daha çok sıhhat alanında kullanılmaya başlanan robotlar, işleri epey kolaylaştırıyor.

Bilim insanları artık gerçek vakitte hakikat formda gülerek mizah nüansları oluşturmayı amaçlayan bir Yapay Zeka (AI) sistemi geliştiriyorlar.

Erica isimli gülen robotun ardındaki takım, sistemin beşerlerle yapay zeka sistemleri ortasındaki doğal konuşmaları güzelleştirebileceğini söylüyor.

Frontiers in Robotics and AI’da yayınlanan araştırmanın baş muharriri Kyoto Üniversitesi’nden Dr Koji Inoue ve meslektaşları, yapay zeka sistemlerine konuşmalı kahkaha sanatını öğretmek için yola çıktı.

NTV’de yer alan habere nazaran, erkek üniversite öğrencileri ile dört bayan amatör oyuncu tarafından kurulan diyaloglar, eğitim bilgileri olarak toplandı.

Diyalog datalarına solo kahkahalar, toplumsal kahkahalar ve sevinçli kahkahalar için açıklamalar eklendi.

Diyaloglarla yapay zeka eğitildi

Bu bilgiler daha sonra gülüp gülmeyeceğine karar vermek ve uygun tipi seçmek için bir makine öğrenme sistemini eğitmek için kullanıldı.

Algoritma, ses belgelerine dayanarak, daha hafif olma eğiliminde olan toplumsal kahkahaların ve sevinçli kahkahaların temel özelliklerini, bunları uygun durumlarda yansıtmak emeliyle öğrendi.

Ekip, kahkahaların kendi farklı karakterleri olan robotlar yaratmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.