Reuters’tan Erdoğan, Altun, Albayrak ve Türk medyasına dair çarpıcı tahlil: ‘Saray’dan WhatsApp bildirileri gidiyor’

Reuters haber ajansı, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun ve eski Hazine ve Maliye Bakanlığı Berat Albayrak ile ilgili çarpıcı bir tahlil yayımladı.

“İçeriden ifşa edenler- Erdoğan’ın nasıl Türkiye’deki haber merkezlerini etkilediğini ortaya çıkardı” başlıklı yayımlanan makalede Berat Albayrak’ın istifasına dikkat çekildi.

Reuters, 2020 yılında sıhhat sıkıntılarını münasebet göstererek vazifesinden ‘görevinden affını’ isteyen Berat Albayrak’ın istifası için “24 saatten fazla bir mühlet boyunca, ülkenin medya ortamına hakim olan hükümet yanlısı TV kanalları ve gazeteler, Erdoğan’ın yaklaşık yirmi yıllık iktidarında, yakın etrafında meydana gelen en dramatik çatlak hakkında neredeyse sessiz kaldı” olarak yorumlandı.

“Türk ana akım medyasının nasıl hükümet onaylı manşetlerden ve TV tartışmalarından oluşan sıkı bir komuta zinciri haline geldiğini gösteriyor” sözleri kullanılan makalede yargının, ordunun, Merkez Bankası’nın ve geniş bölümler de dahil olmak üzere Erdoğan’ın iradesine boyun eğdiğini aktardı.

ALTUN İÇİN DİKKAT ÇEKEN İDDİA

Makalede, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı’ndan yazı işlerine talimatlar geldiği belirtildi. Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı’nı Erdoğan’ın oluşturduğu ve Ankara’da bin 500 kişi çalıştığı söz edilirken “Reuters’ın gördüğü bildirilerde Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun’un çalışanları telefonda arayarak ya da WhatsApp iletileriyle yazı işleri müdürleriyle irtibata geçiyor” yorumu yapıldı.

Öte yandan tahlilde, Bağlantı Başkanlığı’nın yıllık bütçesinin 680 milyon lira civarında olduğu belirtildi ve ismini açıklamayan bir yetkili, “Buranın çok büyük bir yapısı var. Burada kararlar Altun ve yardımcıları tarafından alınıyor” yorumunu yaptı.

EKRAN İMAJLARINA ULAŞILDI

Reuters’taki haberde, “Albayrak’ın sıhhat meselelerini münasebet göstererek iktisat bakanlığından ayrılmasından sonra dört kaynak, Altun’un medyaya Erdoğan istifayı kabul edene kadar sessiz kalması konusunda ihtarda bulunduğunu belirtti. Erdoğan’ın istifayı kabul etmesinden sonra büyük Türk TV kanalları ve gazeteleri haberi verdi” denildi.

Reuters tarafından görülen ekran manzaralarına nazaran, Altun’un başkanlığındaki yetkililer, ana akım medya haber odalarına tertipli olarak kabine yahut parti üyelerinin makul yorumlarını öne çıkarmaları yahut bunlardan kaçınmaları için yol gösteren WhatsApp iletileri gönderiyor. Birtakım muhabirlere nazaran, AKP milletvekilleri de nizamlı olarak haber odalarını arayıp birtakım konuşmaların yer almasını talep ediyor yahut anlatım formunu değiştiriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.