Pentagon hazırladı: ABD’nin Afganistan’daki başarısızlığının raporu

ABD ile Taliban ortasında Şubat 2020’de varılan barış mutabakatı çerçevesinde 2021’de milletlerarası güçlerin Afganistan’dan geri çekilmesiyle başlayan sürecin akabinde başşehir Kabil’i kuşatan Taliban, 15 Ağustos 2021’de Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesi sonrası kenti çatışmasız halde denetimine almıştı.

ABD, 31 Ağustos 2021’de Afganistan’dan çekilme sürecini tamamlamıştı.

Pentagon’un üst seviye yetkilileri Afganistan’la ilgili rapor hazırladı

Yaşanan bu gelişmelerin akabinde Pentagon üst seviye yetkililerince hazırlanan ve ABD Kongresine sunulan SIGAR raporunda, Afgan ordusunun yenik düşmesinde çekilme sürecinin tesirine dikkat çekildi.

Eski ABD Lideri Donald Trump’ın 2020’de Taliban ile milletlerarası güçlerin Afganistan’dan çekilmesine ait muahedeye varmasının, Afgan ordusunda “ciddi moral kaybına” yol açtığı söz edildi.

Raporda, birçok Afgan’ın ABD’nin Taliban ile vardığı muahedeyi “kötü niyetli bir aksiyon olarak gördüğü ve ABD’nin süratli bir formda çekilmek için Afganistan’ı düşmana teslim ettiğine” inandığı kaydedildi.

ABD istihbaratı, Afgan hükümetinin süratli bir biçimde çökeceğini öngöremedi

ABD’nin önde gelen savunma yetkililerinin hükümete yaklaşık 2 bin 500 ABD askerinin Afganistan’da bırakılması istikametinde tavsiye verdiği lakin kelam konusu planın uygulamaya konmadığı bildirildi.

ABD istihbaratının, Afgan hükümetinin süratli bir biçimde çökeceğini öngöremediği vurgulanan raporda, ABD’nin Afganistan ordusuna kaynak sağlamada ve askerleri eğitmede de başarılı olamadığı belirtildi.

AA’nın aktardığına nazaran raporda, Afgan ordusunun büyük oranda ABD teknolojisine bağımlı hale getirilmesinin de olumsuz sonuçlarına işaret edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.