MEB, eğitim istatistiklerine “tek tık” ile kolay erişim imkanı getiriyor

MEB’in okul, öğrenci, derslik, öğretmen sayıları ile okullaşma oranlarına ait vilayet bazlı örgün eğitim bilgileri, karar vericiler ve araştırmacıların daha kolay ve süratli erişimine uygun hale getirildi. Grafiklerle zenginleştirilen bilgiler, eğitim yılı ve eğitim kademelerine nazaran sorgulanabilir biçimde, Excel ve PDF formatında yarından itibaren Bakanlığın internet sitesinden paylaşılacak.

Kullanıcılar, okul çeşidi ve eğitim-öğretim yıllarına nazaran her bir eğitim kademesine ilişkin özet bilgilerin yayımlandığı tablolara da internet sitesi üzerinden erişebilecek.

“VERİLER ARTIK KİTAPÇIKTAN TAKİP EDİLEBİLECEK”

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, hususa ait AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, yeni geliştirilen sistemi yarından itibaren kamuoyunun kullanımına açacaklarını söz etti.

Bakanlık datalarının artık kitapçıktan takip edilmesine gerek kalmadığını, datalara artık filtreleme ekranları ve grafik dayanaklı biçimde çok rahat erişilebileceğini bildiren Özer, şunları kaydetti:

“Bu çalışma, çok değerli. Zira bizim eğitim sistemimiz çok büyük bir eğitim sistemi. Bu sistemde çok parametre var. O kitaplarda bu parametreleri, bilgileri takip edebilmek nitekim zordu. Artık eğitimle ilgili okuryazarlığı güçlendirmek isteyen, eğitimle ilgili parametreleri, dataları takip etmek isteyen tüm araştırmacılarımız, tüm eğitim paydaşları, eğitim muharrirleri çok kolay biçimde bu bilgileri inceleyebilecek ve çapraz halde filtreleyip, farklı özellikleriyle bilgilere farklı bakış açısı sağlama imkanına sahip olacaklar.

Bunu çok önemsiyoruz zira Türkiye’de eğitimin bilgilerle konuşulmasına muhtaçlık var. Eğitimde olumlu yahut olumsuz söylenecek her kelamın dataya dayanması gerekiyor. Eğitimde güzelleştirme yapacağımız yerleri görme manasında da çok değerli. Biz her türlü tenkide açığız, biz süreçlerimizi güzelleştirmek istiyoruz. Tenkitlerin de bilgiye dayalı formda yapılması, bizim eksiklerimizi görme manasında çok değerli olacak. Yeni yazılımımız, bilhassa akademisyenlerimizin eğitim siyasetleri ile ilgili çalışmalarında da çok etkin kullanacakları bilgilere çok kolay ve süratli formda ulaşabilme, erişebilme imkanı sağlayacak.”

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.