Maymun çiçeği salgınında resmi ihtar geldi: Cinsel münasebete girmeyin

Dünya corona virüsü salgınının pençesinden şimdi çıkamazken yeni bir hastalık paniği yaşanıyor… Son haftalarda ABD, İngiltere, İspanya ve Portekiz başta olmak üzere onlarca ülkede tespit edilen yüzlerce maymun çiçeği hadisesi yetkilileri harekete geçirdi.

Dünya 6 milyondan fazla insanın ömrünü yitirdiği corona virüsü salgınıyla uğraş ederken ölümcül sonuçlar doğurma riski yüksek olan maymun çiçeği salgını birçok ülkede tesirini artırmaya başladı…

Hadise sayısının her geçen gün katlanarak arttığı İngiltere’den resmi bir ihtar geldi. İngiliz hükümetine bağlı sıhhat kurumları, maymun çiçeği hadisesi semptomları gösteren bireylerin cinsel münasebete girmemesi gerektiğini açıkladı.

Havadaki partiküllerle ve temas ile bulaştığı açıklanan hastalığın, enfekte olmuş kıyafet, çarşaf üzere unsurlar aracılığıyla yayıldığı da belirtildi. Yetkililer genelde Afrika kıtasının orta ve batı bölgelerinde tespit edilen hastalığın son periyotta başta ABD, İngiltere, İspanya ve Portekiz’de süratle yayıldığına dikkat çekerken, bu hastalığın risk yaratabileceğine dikkat çekti.

İngiliz yetkililer ayrıyeten, maymun çiçeği hastalığı bulaşan bireylerin güzelleştikten sonraki 8 hafta boyunca cinsel bağa girerken prezervatif kullanmaları gerektiği tavsiyesini de verdi.

Şimdi resmi olarak cinsel bağla bulaştığına dair resmi bir araştırma bulunmazken İngiliz yetkililer vatandaşlardan semptomlar geçene kadar cinsel bağa girmemelerini istedi.

Öte yandan tıpkı Covid-19’da olduğu üzere İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda, maymun çiçeği hastalığına yakalanan bireylerin konutta kalmalarını ve 21 gün kendilerini tecrit altına almalarını istedi.

Bilim insanları ve hekimler maymun çiçeğinin semptomlarını ise şöyle sıraladı:

– Yüksek ateş
– Baş ağrısı
– Kas ağrısı
– Sırt ağrısı
– Şiş lenf nodülleri
– Üşüme

BİRİNCİ KONGO’DA GÖRÜLDÜ

Birinci olarak 1970’lerde Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde insanlarda görülen virüs, son 10 yılda Afrika’nın batısında büyük artış gösterdi. Hastalık, yüzde ve bedenin geri kalanında deri döküntüleriyle kendini gösteriyor, ayrıyeten ateş ve baş ağrısı üzere semptomlara neden oluyor.

Çiçek hastalığı ile birebir virüs ailesinden gelen maymun çiçeği virüsü, daha az ölümcül olsa da iki çeşidinden biri olan Kongo varyantında vefat oranı yüzde 10’u bulabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.