KKM Hesapları İçin Kritik Karar: ‘Önden Prim’ İşi Bitti

Bankaların Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesapları için başlattığı prim yarışına müdahale geldi. Merkez Bankası, bankalardan KKM’ler için önden prim ödemesi yapmamasını istedi.

Hükümetin dolardaki yükselişi kontrol altında tutabilmek için çıkardığı Kur Korumalı Mevduatlar uzun bir süredir tartışma konusu. Muhalafet, KKM’lerin Hazine’ye büyük bir yük getirdiğini ve servet transferi oluşturduğunu savunuyor.

Merkez Bankası’nın bankaların döviz yükümlülükleri ile ilgili yaptığı bir düzenleme sonrası ise bankalar arasında KKM yarışı başlamış ve müşterileri çekmek adına önden prim ödemeye kadar giden bir süreç hayat geçmişti.

Bugün bankalara giden bir talimatla KKM için önden prim uygulamasının durdurulduğu belirtiliyor. 1 Haziran’dan itibaren açılacak veya yenilenecek KKM hesaplarında prim ödemesi sadece vade sonunda yapılacak. Yine prim ödemeleri sadece TL ile verilecek.

Faiz üst sınırının kaldırılmasından bu yana KKM hesaplarına giriş hızlanmıştı. Son 7 haftada KKM’deki artış 32,6 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre, KKM’deki toplam tutar ise 2,4 trilyon lira.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir