Kıyaferlerinizdeki inatçı lekeleri çıkarmak çok kolay! İşte kıyafetleriniz için beyaz sirke kullanmanın 5 yolu

Beyaz sirke, paklık kelam konusu olduğunda mutlak bir mucizedir. Çamaşır makinenize biraz sirke eklemenin yararlarını daha evvel sizinle paylaşmıştık, lakin bu sefer yalnızca biraz sirke ile çözebileceğiniz başka kıyafet problemlerinin bir listesini hazırladık.

YİYECEK VE İÇECEK LEKELERİ

Giysilerinize yahut halınıza yiyecek ve içecek döktüyseniz, kimi lekeleri çıkarmanın ne kadar imkansız olduğunu bilirsiniz. Lakin bu lekeleri çıkarmak hiç de sıkıntı değil. Sirke size yardım edecek!

GİYSİLERDEKİ İNATÇI LEKELER

Yaklaşık yarım litre beyaz sirkeyi ocakta bir tencerede ısıtın. Giysinin kumaşını leke aşağı bakacak formda bir kasenin yahut kovanın üzerine sıkıca çekin. Akabinde, lekenin bulunduğu noktada kumaşın üzerine ısıtılmış sirkenin yaklaşık yarısını dökün. Sirkeyi dökerken giysiyi tutacak birinin yanınızda olması en kolayı olacaktır. Giysiyi soğuk suyla durulayın ve akabinde kalan sirkede 20 dakika bekletin. Daha sonra giysiyi bir sefer daha soğuk suyla durulayın ve akabinde çabucak çamaşır makinesinde yıkayın.

HALINIZDAKİ ŞİDDETLİ LEKELER

İnatçı lekenin mümkün olduğu kadar fazlasını çıkarmak için lekeye kağıt havluyla bastırın. 250 mililitre beyaz sirkeyi ocakta bir tencerede ısıtın ve akabinde bunu bir sprey şişesine dökün. Buna yarım çay kaşığı bulaşık deterjanı da ekleyin ve akabinde sirkenin bulaşık deterjanıyla karışması ve yeterlice emmesi için şişeyi sallayın. Sirke karışımını lekenin üzerine püskürtün. Tekrar de dikkatli olun: lekenin üzerine çok fazla püskürtmeyin zira o vakit leke yayılabilir. Karışımı beş dakika bekletin ve akabinde halıyı bir kağıt havluyla kurulayın. Leke çıkana kadar bu süreci tekrarlayın.

KÖTÜ KOKULAR

Islak çamaşırlarınızı bir müddet çamaşır makinesinde bırakmak sorun değil. En azından, hakikaten kısa bir müddetse. Çamaşırlarınızı çamaşır makinesinden çıkarmayı unuttuysanız, kıyafetlerinizin nitekim küf kokabileceğini bilirsiniz. O pis kokudan kurtulmak için tüm kıyafetleri ikinci kere yıkarsın lakin bu her vakit yardımcı olmaz. Bu yüzden çamaşırlarınıza 100 mililitre sirke eklemeli ve çamaşırların dayanabileceği en yüksek sıcaklıkta yıkamalısınız. Bu halde, berbat koku hakikaten kaybolacaktır.

KOT PANTOLON

Yepyeni bir kot pantolon satın aldığınızda, kumaş hala epey sert hissedebilir. Bu sertlikten kurtulmak için makûs olağan çamaşır deterjanı ve sirke ile yıkayabilirsiniz. Kotlarınızı sirke ile yıkadığınızda kumaşı çok daha yumuşak olur ve kotlar rengini çok daha güzel korur.

SAKIZ

Giysilerinizdeki yahut ayakkabınızdaki sakızı biraz sirke yardımıyla çıkarmak çok kolay.

Giysilerin üzerinde:

Üzerinde sakız olan giysiyi 30 dakika buzlukta bekletin. Bir kaşık kullanarak mümkün olduğunca fazla sakızı çıkarmaya çalışın. 250 mililitre sirkeyi ocakta ısıtın. Giysiyi bir masanın üzerine yerleştirin. Eski, pak bir diş fırçasını sirkeye batırın ve bunu giysiden arta kalan sakızı temizlemek için kullanın. Sakız büsbütün kaybolana kadar bunu tekrarlayın. Sakızın tüm kalıntılarının gittiğinden emin olmak için kalan sirkeyi kumaşın üzerine dökün. Akabinde, giysiyi olağanda yaptığınız üzere yıkayın.

Ayakkabılarda:

Bir kaşık kullanarak, ayakkabıya ziyan vermeden mümkün olduğunca sakızı kazıyın. Ayakkabıyı plastik yahut kağıt bir torbaya koyun ve 20 dakika dondurucuya koyun. Akabinde, sertleşmiş sakızın kalanını bir kaşıkla ayakkabıdan kazıyın. Bir beze biraz sirke sürün ve kalan tüm sakız modüllerini silmek için bunu ayakkabının üzerine sürün.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.