Kadirlili Besici: “Eskiden bayrama bir ay kala kurbanlık kalmıyordu… Şimdi kart soruyorlar”

Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Koçlu köyünde kurbanlık koyun besleyen Ali Samet Kocamanoğlu, bu yıl kurbanlık satışlarının iyi olmadığını belirterek, vatandaşların ekonomik şartlar nedeniyle kurbanlık almakta zorlandıklarını söyledi.

“35-40 KİLOLUK KURBANLIK SORUYORLAR”

Besici Ali Samet Kocamanoğlu şunları söyledi:

“Yaklaşık 5-6 yıldan beri kurbanlık hayvan besliyorum köyde. Bu sene Kahramanmaraş’ta kilosunu 110 liradan açıklamışlar. Osmaniye’de de şu an kilosu 130 lira. Daha önceleri buradan 2-3 yıl öncesine kadar ben yok satıyordum bir tane bile kurbanlık kalmıyordu Kurban Bayramı’na son 1 ay kala. Millet şimdi arıyor ‘kredi kartı geçerli mi, taksit yapıyor musunuz, kaç taksit yapıyorsunuz’ diye. Dağın başında kredi kartının ne işi var? Pos makinasının ne işi var?

“ZATEN YEM ALAMIYORUZ”

Yem konusuna gelince yem alamıyoruz zaten. Arpa ezmesinin torbası 400 lira olmuş, küspenin torbası oda 400 lira. Zaten yem alamıyoruz, saman almış başını gitmiş. Allah’tan dağda taşta yaşıyoruz. Tarlaya sürüyorum, meraya sürüyorum koyunlar yayılıyor yemden kar ediyoruz, ot biçiyoruz onu veriyoruz. Bu sene sevinsek mi, üzülsek mi biz de anlam veremedik. Zaten benim yeni doğan kuzularım 10 kilo, 2-3 aylık kuzularım zaten 40 kilogram. Arıyor adam beni ’40 kilogramlık kurbanlığın var mı’ diyor. 40 kiloluk kurbanlık olmaz yani. Onlara da hak veriyorum asgari ücretle çalışıyordur belki ondan daha aşağı çalışıyordur. Allah yardım etsin durumlar çok kötü.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir