İsveç’te doğum oranı geçen yıla nazaran geriledi

İsveç resmi istatistik kurumu SCB’den yapılan açıklamada, 2021’in birinci 3 ayında doğan çocuk sayısının 37 bin 950 olduğu, bu yılın tıpkı periyodunda doğan çocuk sayısının ise 35 bin 467 olarak kayıtlara geçtiği belirtildi.

Stockholm Üniversitesi Demografi Profesörü Gunnar Andersson, ülkenin devlet televizyonu SVT’ye yaptığı değerlendirmede, sayıların kendisini şaşırttığını söyledi.

Doğurganlık suratı geriledi

Doğurganlık suratının 2021’in birinci çeyreğinde 1,69 olduğuna işaret eden Gunnar, doğurganlık suratının 2022’nin tıpkı devrinde 1,57’ye gerilediğini lisana getirdi.

Gunnar, “2021’de Kovid-19 salgını nedeniyle beşerler daha çok meskende kaldı ve bu da çocuk doğurma oranını yükseltti. Daha sonra Kovid-19 aşısının ağır formda yapılmaya başlamasıyla beşerler çocuk sahibi olmaya biraz orta verdi.” ifadelerini kullandı.

İsveç’te çocuk doğurma oranının 1990 yılının başlarında çok düştüğünü aktaran Andersson, “90’ların başlarında çocuk doğurma oranı 1,5’e kadar gerilemişti, o zamanki ekonomik krizden beşerler etkilenmişti. Ekonomik kriz geçtikten sonra doğurma oranı olağana döndü.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.