Irmakta mahsur kalan beyaz balina için umutlar azalıyor

Kurtarma takımları kayıp balinaya gereksinim duyulan iştah ve enerjiyi kazandırarak ırmaktan çıkartılmasını umut etmişti.

Ancak gözle görülür formda yetersiz beslenen beyaz balina birinci olarak Salı günü Paris’in yaklaşık 70km kuzeyinde bulunan ırmakta görüldü.

Balinayı yüzmeye teşvik etmek için yapılan başarısız teşebbüslerden sonra, kurtarıcılar hayatta kalma talihinin azaldığını söylüyor.

‘Yeterli kadar beslenmiyor’

Şimdiye kadar kurtarıcılar dört metrelik balinanın beslenmesi için dondurulmuş ringa balığı ve canlı alabalık ile hayatta kalmasını sağlamaya çalıştı, lakin balinanın iştahsızlığı kurtarma takımlarının işini zorlaştırıyor.

Yetkililer, mahsur kalan hayvanın iştahını uyandırmak ve Kuzey Kutbu habitatına geri dönebileceği Manş Denizi’ne 160 km uzunluğundaki dönüş seyahatini yapmasına yardımcı olmak için vitamin enjekte etmeyi de düşünüyor.

arşiv

Bir biçimde mahsur kalmış hayvanı ırmaktan çıkartılasını planlayan kurtarma takımları balinayı ılık ve sakin ırmak suyunda bırakmanın artık bir seçenek olmadığını belirtti.

Balina çıkartılmak zorunda

Sea Shepherd Fransa lideri Lamya Essemlali AFP haber ajansına verdiği demeçte, “Önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde balinanın ırmaktan kesinlikle çıkartılması gerekiyor, bu şartlar onun için hiç yeterli değil.” dedi.

Essemlali, uzmanların epeyce fazla kütle kaybı yaşamış olan balina için çok az umut kaldığını söyledi.

arşiv

Yetkililer Cumartesi günü balinanın derisinde küçük lekelerin göründüğünü, lakin bunun Seine Irmağı’nın doğal tatlı suyuna olan biyolojik bir reaksiyon yahut hayvanın sıhhat durumunda meydana gelen kötüleşmeye bir işareti olup olmadığı şimdi netlik kazanmadı.

Gözlemciler, balinanın ürkek davrandığını, yüzeye sırf kısa bir müddetliğine yükseldiğini ve bir balinadan beklenen sesleri daha azını çıkarttığı ve bunun da balinanın sıhhatiyle ilgili tasaları artırdığını söyledi.

Uzmanlar, balinanın doğal ömür alanından (Kuzey Kutbu ve Kuzey Kutbu’nun soğuk suları) bu kadar uzaklaşmayı nasıl başardığını hala çözebilmiş değil.

Beyaz balinalar bazen sonbaharda beslenmek için güneye gitse de ana vatanlarından bu kadar uzağa seyahat etmelerinin sıradan bir durum olmadığı düşünülüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.