Fransa’da ay projesine dahil oldu: Artemis Mutabakatı imzalandı

Fransa, ABD öncülüğünde Ay’da kalıcı üs kurmayı da kapsayan Artemis Anlaşması‘nı imzalayan yirminci ülke oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı‘ndan yapılan yazılı açıklamada, “Uzayın barışçıl, sorumlu ve sürdürülebilir keşif ve kullanımına olan bağlılığını teyit eden Fransa, Washington DC’de Fransız Büyükelçisi Philippe Étienne’in mesken sahipliğinde düzenlenen bir merasimle Artemis Mutabakatı’nı imzalayan yirminci ülke oldu. Muahedeler, Fransa Ulusal Uzay Araştırmaları Merkezi CNES Lideri Philippe Baptiste tarafından imzalandı” denildi.

CNES Başkanı Philippe Baptiste’in yanı sıra aktifliğe NASA Yöneticisi Bill Nelson, Ulusal Uzay Kurulu Genel Sekreteri Chirag Parikh ve ABD Okyanuslar ve Memleketler arası Etraf ve Bilimsel İşler Ofisinden Uzay İşleri Ofisi Yöneticisi Valda Vikmanis-Keller katıldı.

ARTEMİS ANLAŞMASI

1967 Dış Uzay Mutabakatı’na dayanan Artemis Mutabakatı, “uzayın sorumlu keşfinin idaresini geliştirmek için çok taraflı, bağlayıcı olmayan bir prensip ve kurallar bildirgesi” olarak biliniyor.

Artemis Muahedesi’nin prensipleri ortasında uzay objelerinin kaydı, faaliyetlerin çakışmasının önlenmesi, bilimsel dataların paylaşımı ve acil yardım sağlanması üzere unsurlar yer alıyor.

ABD, birebir muahede çerçevesinde Ay’da kalıcı bir üs kurulması ve Ay’ın hem Mars seyahati için bir durak olarak kullanılması hem de burada bedelli madenlerin çıkarılmasını öngörüyor.

Anlaşma birinci defa resmi olarak 5 Mayıs 2020’de gündeme gelmişti. NASA 16 Mayıs 2020’de birçok ülke ile Artemis projesi için ikili mutabakat imzaladığını duyurmuştu.

ABD Dışişlerine nazaran Artemis Muahedesi’nin imzacıları ortasında ABD ve Fransa’nın yanı sıra Avustralya, Bahreyn, Brezilya, Kanada, Kolombiya, İsrail, İtalya, Japonya, Güney Kore, Lüksemburg, Meksika, Yeni Zelanda, Polonya, Romanya, Singapur, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri ve İngiltere yer alıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.