Ford tercihini İspanya’dan yana yaptı

Ford Avrupa Lideri Stuart Rowley, elektrikli araç üretimi için daha az çalışana muhtaçlık duyulduğunu belirterek, Almanya ve İspanya’daki operasyonlarında önemli seviyede işten çıkarmalar yapılacağını söyledi. Rowley, gazetecilere yaptığı açıklamada Ford’un Avrupa’da elektrikli araç üretimi için Valencia’yı seçtiğini duyurdu. Rowley, Almanya’da 2025 yılına kadar Focus modelinin üretilmeye devam edeceğini de tabir etti.

Öte yandan Bloomberght’nin aktardığına nazaran Avrupa Birliği, Ford Otosan’ın Ford Romania’yı devralma sürecine onay verdi. Ford Otomotiv Sanayi A.Ş.’nin yüzde 100 bağlı iştiraki Ford Otosan Netherlands BV’nin, Ford Romanya paylarının tamamını satın alması için mukavele imzalamıştı.

Ford Romanya paylarının tamamı için 2022 ve 2028 yılları ortasında toplam 575 milyon euro ödeme yapılması öngörülüyor. 2028 yılındaysa fiyatı Romanya fabrikasının 2028-2034 yılları için öngörülen kapasite kullanım oranına bağlı olarak belirlenmek üzere 140 milyon euroya kadar ek ödeme yapılması kelam konusu olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.