Ertaş’ın mektubuna ‘gazeteciliğe devam ettiği’ gerekçesiyle el konuldu

Diyarbakır’da 8 Haziran’da gözaltına alınan ve 16 Haziran’da tutuklanan 16 gazetecinin gönderdiği mektuplara cezaevi yönetimi tarafından el konuluyor. Ömer Çelik’in gönderdiği mektubunun akabinde Xwebûn Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş’ın gönderdiği mektup da “sakıncalı” bulunarak, alıcıya gönderilmedi.

Ertaş, Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne sevk edilmeden evvel tutuklu bulunduğu Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden meslektaşı Hareket Akdağ’a Kürtçe kaleme aldığı bir mektup gönderdi. Cezaevinin Okuma Kurulu, Türkçeye çeviri ettiği mektubu “sakıncalı” buldu. Mektup, bunun üzerine cezaevinin Disiplin Kurulu’na gönderildi. Konsey, mektuba el koyarak, alıcıya gönderilmemesini “haklı” buldu.

‘GÜVENLİK’ GEREKÇESİ

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, heyet kararında, Ertaş’ın mektubunda “Kürt ve Kürtçeye (Kurmancî) sansür devreye girmiş durumda” tabirlerini kullandığı ve bu sözlerin “gerçeklikten uzak ayrıştırıcı dil” olduğu argüman edildi. Kararda ayrıyeten Ertaş’ın gazetecilik faaliyetini devam ettirmeye çalıştığına işaret edilerek, “(…) Kurumun asayiş ve güvenliğini tehlikeye düşüren, vazifelileri amaç gösteren, terör ve çıkar gayeli hata örgütü yahut öteki hata örgüleri mensuplarının örgütsel gayeli olarak haberleşmelerine neden olan, kişi yahut kuruluşları paniğe yöneltecek palavra ve yanlış bilgileri, tehdit ve hakareti içeren mektup, faks ve telgraflar mahkuma verilmez. Hükümlü tarafından yazılmış ise gönderilmez” denildi.

Kararda, iç hukuk ve milletlerarası hukuk yolları tükenene kadar mektubun yönetimde korumasına karar verildi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.