Erdoğan’dan NATO çıkışı: Boşuna gelmesinler

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde Finlandiya ve İsveç bugün resmi olarak NATO’ya müracaatta bulundu. Lakin iki ülkenin NATO üyeliğine Türkiye’den itiraz gecikmedi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’yı ‘terör örgütlerinin misafirhanesi’ olarak niteledi, üyeliklerini ‘veto etme’ sinyalinde bulundu.

Tüm bu gelişmelerin akabinde  Erdoğan, partisinin küme toplantısında, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine itirazıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

TEBESSÜMLE İZLİYOR DERSEK YERİDİR

– II. Dünya Savaşı’nın akabinde Ukrayna-Rusya ortasında cereyan eden savaş güvenlik istikrarlarını tekrar ön plana çıkardı. NATO, Doğu hudutlarını güçlendirmek için çeşitli arayışlar içindedir. Ukrayna krizinin akabinde bölgede sergilenen dayanışmanın seferber edilen kaynakları, biraz gözlerimiz dolarak biraz da tebessümle izliyor dersek yeridir.

HÜRMET GÖSTERMEDİLER

– Biz yıllardır terörle uğraş eden bir NATO üyesi olarak bu tablo ile hiç karşılaşmadık. Müttefiklerimizden hassasiyetimizi anlamalarını, hürmet göstermelerini ve dayanak vermelerini bekliyoruz. Teröre karşı hudutlarımızı korumak üzere hassasiyetimiz vardır. Bu hassasiyetimize hiçbir müttefikimiz beklediğimiz ölçüde hürmet göstermediler.

– Sığınmacılar, Batı ülkelerine yönelmediği sürece sıkıntımızı paylaşan hiçbir müttefik görmedik. Bunlar kusura bakmasınlar NATO’daki müttefiklerimizdir. NATO ve AB içinde her türlü şımarıklığı sergileyen kimi ülkelere sınırsız müsamaha gösterseler de müttefiklerimizin bu hassasiyetimizi paylaşmadıkları ortadadır.

30 TERÖRİSTİ VERMEDİLER

– Önümüze getirilen her teklife sorgusuz sualsiz evet diyeceğimiz manasına gelmiyor. Hem PKK/YPG terör örgütüne takviye verip hem de bizden NATO üyeliği için takviye istemek en hafif tabiri ile tutarsızlıktır.

– 30 teröristi istedik vermediler. 30 teröristi vermeyeceksin, NATO’ya girmek için bizden takviye isteyeceksiniz. Artık pazartesi günü gelmek istiyorlarmış, boşuna yorulmasınlar. Terör örgütleri İsveç’te hâlâ yürüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.