Erdoğan’dan İsveç ve Finlandiya’ya reaksiyon: Pazartesi geleceklermiş, kusura bakmasınlar, yorulmasınlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik müracaatlarıyla ilgili “Pazartesi geleceklermiş, bizi ikna etmeye mi gelecekler? Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar. Türkiye’ye yaptırım uygulayanların bu süreç içerisinde bir güvenlik örgütü olan NATO’ya girmelerine biz ‘evet’ demeyiz” dedi.

Bugün resmi ziyaret kapsamında Ankara’da bulunan Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun’la görüşmesinin akabinde ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliği hakkındaki soruyu yanıtladı.

“BİR DELİKTEN İKİ KERE MÜSLÜMAN SOKULMAZ”

Erdoğan, şunları söyledi:

* “Her iki ülke ile ilgili de çok açık, net, samimi bir şeyi söylemem lazım. Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık ve net bir tutumu kelam konusu değil.

* Bu süreç içerisinde bu terör örgütlerine karşı kalkıp biz karşıyız deseler bile ki tam aksini, teslim etmeleri gereken kimi teröristlerle ilgili teslim etmeyeceklerine dair açıklamaları var. Teslim edeceklerini dahi söyleseler bile şuna inanıyoruz; bir delikten iki defa Müslüman sokulmaz.

“BİZ ‘EVET’ DEMEYİZ”

* Pazartesi geleceklermiş, bizi ikna etmeye mi gelecekler? Kusura bakmasınlar, yorulmasınlar. Türkiye’ye yaptırım uygulayanların bu süreç içerisinde bir güvenlik örgütü olan NATO’ya girmelerine biz evet demeyiz.

* NATO o vakit güvenlik örgütü olmaktan çıkar teröristlerin ağırlaştığı bir yer haline gelir. Sokulduğumuz yerden bir daha sokulamayız.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.