Elon Musk Twitter’ı bitirmek üzere

Bir SEC dosyasında Musk’ın avukatları, Tesla CEO’sunun Twitter tarafından yapılan “yanlış ve yanıltıcı beyanlar” nedeniyle anlaşmayı feshetmek istediğini söyledi.

Twitter Yönetim Kurulu yaptığı açıklamada “işlemi kapatmayı planladığını” ve Musk’a karşı yasal işlem başlatacağını söyledi. Yönetim kurulu, “Bay Musk ile üzerinde anlaşılan fiyat ve şartlarda işlemi kapatmayı taahhüt ediyoruz ve birleşme anlaşmasını uygulamak için yasal yollara başvurmayı planlıyoruz” dedi. “Delaware Mahkemesi’nde galip geleceğimizden eminiz.”

Twitter ve Musk, şirketin platformdaki botların ve sahte hesapların sayısını nasıl tespit ettiği konusunda aylardır tartışıyorlar. SEC’e sunulan mektupta Musk’ın avukatları, Twitter’ın hem bilgi sakladığını hem de gerçek rakamlar konusunda Musk’ı yanılttığını belirtiyor.

Elon Musk Twitter’ı bitirmek üzere

Twitter uzun zamandır sahte hesapların toplam günlük kullanıcılarının %5’inden daha azını oluşturduğunu söylüyor ve bu iddiaları desteklemek için dahili “yangın hortumu” verilerinin bir kısmını da Musk’a devretmiş durumda. Ancak ek veriler, Twitter’ın resmi tahminlerine meydan okumaya devam eden Musk’ı yatıştırmaya yetmemiş gibi görünüyor.

SEC dosyalamasında Musk’ın avukatları, “Twitter, Bay Musk’a spam ve sahte hesapların eksiksiz ve kapsamlı bir incelemesini yapmasını sağlayacak tam bilgi sağlamamış olsa da… görünen o ki Twitter, rakamı önemli ölçüde düşük gösteriyor”. SEC’e, “Bay Musk’ın danışmanları tarafından bugüne kadar Twitter tarafından sağlanan bilgilerin ön analizi, Bay Musk’ın, bildirilen mDAU sayısına dahil edilen yanlış ve spam hesapların oranının %5’ten çılgınca yüksek olduğuna güçlü bir şekilde inanmasına neden oluyor.”

Bundan sonra ne olacağı belli değil, ancak görünüşe göre Musk ve Twitter uzun bir yasal savaşa doğru gidiyor. Haber, pazar değerinden milyarlarca dolar kaybeden, işe alımlarının çoğunu durduran ve bir anlaşmaya varırken maliyetleri düşürmek için yaklaşık 100 çalışanı işten çıkaran Twitter için özellikle korkunç. Uzun bir yasal mücadelenin, Musk’a ait bir şirket altında geleceklerinin ne olacağı konusunda şimdiden endişelenen Twitter çalışanları arasındaki endişeyi artırması da muhtemel.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.