Dogecoin ve SHIB’i Eleştiren Kriz Kâhini, Hepsini Sattı!

Daha önce Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) gibi meme coin’leri eleştiren ünlü isim, Michael Burry, en son SEC belgeleriyle herkesi şaşırttı.  İşte detaylar…

Dogecoin, SHIB’i eleştiren Burry tüm hisselerini sattı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’na yapılan açıklamalara göre Michael Burry, elindeki yatırımların çoğunu sattı. 2008 mali krizi öncesinde konutlara karşı zamanında bahislerle ün kazanan Scion Asset Management fon yöneticisi, birçok pozisyonu bıraktı. Bunların yerine hapishane Geo Group Inc’de yeni bir hisse aldı.

Geçtiğimiz çeyrek boyunca Burry, Google Booking ve Bristol-Myers Squibb dahil olmak üzere 12 şirketteki hisselerini terk etti. GEO hissesinin tamamı, yani 501.630 hisse ikinci çeyrekte satın alındı. 2. çeyreğin sonunda yaklaşık 3.3 milyon dolar değerindeydi. Bu arada, Scion, 13F portföyünde ortalama altı çeyrek boyunca hisse senedi bulunduruyor. Geo, hapishane mülklerinde uzmanlaşmış ve dünyanın en büyük ikinci özel “cezaevi şirketi” olan bir gayrimenkul yatırım ortaklığı veya GYO olarak faaliyet göstermektedir.

Geo üç kıtada faaliyet göstermektedir ve 100’den fazla özel hapishane ve ruh sağlığı tesisi işletmektedir. Ancak ABD, şirketin en büyük pazarıdır ve gelirinin yaklaşık yüzde 90’ını sağlamaktadır. Ayrıca Geo’nun geliri, 2018’den 2021’e kadar yaklaşık yüzde 2 daraldı. İkinci çeyrekte şirket, 565,4 milyon dolardan yıllık yüzde 4 artışla 588,2 milyon dolar gelir bildirdi.

Burry’nin DOGE eleştirisi

Geçtiğimiz yıl, GameStop hisselerinin bilmeden yüzde 2,500’e kadar fırlamasının temellerini atan Burry, 2021 yılında bir tweet’te Dogecoin’i hedef aldı. Şaka olarak yaratılan kripto para, Musk’ın tweet atmasının ardından geçtiğimiz yıl rekor seviyeye yükselmişti. O sırada Burry, Dogecoin’in rekor fiyatının, büyük bir piyasa balonunun kanıtı olduğunu aktardı. Ardından, 2021’in sonlarına doğru yaptığı bir açıklamada DOGE ve SHIB’i “anlamsız” olarak nitelendirdi.

Hatta Burry, geçtiğimiz yıl Tesla’nın Bitcoin yatırımını ilginç bir argümanla eleştirmişti. Michael Burry, o sırada Tesla’nın Bitcoin yatırımını sorguladı. Daha sonra silinen bir dizi tweet’te Dogecoin’in rekor fiyatı hakkında uyarmıştı.  Yani Burry, Tesla’nın Çin sorunlarından uzaklaşmak için 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın alımını zamanlamış olabileceğini düşünüyordu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.