Dışişleri’nden Libya açıklaması: Çatışmaları tasayla takip ediyoruz

Dışişleri Bakanlığı’ndan Libya’da meydana gelen çatışmalarla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “Libya’da devam eden ve sivillerin de vefatına neden olan çatışmaları büyük bir kaygıyla takip ediyoruz. Bugüne kadar olduğu üzere, bundan sonra da Libyalı kardeşlerimizin yanında durarak, kalıcı barış ve istikrarın tesisi için her türlü dayanağı sağlamaya devam edeceğiz” denildi.

DHA’nın aktardığına nazaran, gelişmelerin kaygıyla takip edildiği belirtilerek “Sahada büyük uğraşlarla tesis edilen sükunetin korunması, Libya’nın güvenliği, istikrarı ve geleceği bakımından kritik kıymettedir. Tarafları, bunun idrakiyle hareket etmeye, itidal ve sağduyuya davet ediyor; çatışmaları derhal durdurmaya çağırıyoruz” sözlerine yer verildi.

Türkiye’nin Libya’da kalıcı barışın sağlanması için dayanak vereceği vurgulanan açıklamanın devamı şöyle:

“Şiddetin artması, Libya halkının kalıcı barış ve istikrara kavuşma azmini ve başta seçimlerin düzenlenmesi olmak üzere siyasi sürecin ilerletilmesi vizyonunu da riske atmaktadır. Bu bakımdan, tarafların silahları susturmalarını ve bir an evvel sıkıntılarını barışçıl yollarla tahlile kavuşturmaya odaklanmalarını bekliyoruz. Türkiye, Libya’nın kalıcı istikrar, refah ve güvenliği için, Libya halkının da dilek ve beklentileri çerçevesinde, adil, hür ve ülke sathında seçimlerin bir an evvel yapılmasını elzem görmektedir. Bu bağlamda, BM kolaylaştırıcılığında türel altyapı çalışmalarının hızla tamamlanması gerekmektedir. Bu maksatlar doğrultusunda, bugüne kadar olduğu üzere, bundan sonra da Libyalı kardeşlerimizin yanında durarak, kalıcı barış ve istikrarın tesisi için her türlü takviyesi sağlamaya devam edeceğiz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.