CHP’li Torun’dan Özhaseki’ye karşılık

CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun, CHP’li belediyeleri gaye alan AKP Genel Lider Yardımcısı Mehmet Özhaseki’ye reaksiyon gösterdi.

Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ve Antalya Milletvekili Cavit Arı’dan oluşan Mahallî İdareler Heyeti, Adıyaman’da ziyaretlerde bulundu.

Heyet Lideri Genel Lider Yardımcısı Torun, Adıyaman Vilayet Başkanlığı’nda CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere’nin de katıldığı bir basın toplantısı düzenledi.

TÜTÜN ÜRETİCİSİ PERİŞAN

Adıyaman ve Malatya dahil bölgedeki tütün üreticilerinin perişan olduğunu belirten Torun, çıkarılan bir yasa ile birlikte tütün ticaretine 3-6 yıl ortasında mahpus cezası getirilmesinin üreticiye verilecek en büyük ceza olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

*Dünya ile yarışacak bir eser üretiliyor lakin siz uyuşturucu tacirlerine göz yumuyorsunuz, gözünüzü tütün üreticisine dikmişsiniz. Kazanan Amerikan şirketleri.

*Siz üreticiyi desteklemeyeceksiniz de şimdiki Tarım Bakanı’nın söylediği üzere Venezuela’da mı Afrika’da mı tarım yapacaksınız?

*Kendi üreticisine sahip çıkmayan bir iktidar, halkın iktidarı olamaz olsa olsa kartellerin lobilerin iktidarı olur. Artık Adıyamanlıları kandıramazsınız.

İKTİDAR İSTİYOR TÜİK AÇIKLIYOR

TÜİK’in açıkladığı enflasyon sayılarının inandırıcılığını yitirdiğini de vurgulayan CHP Genel Lider Yardımcısı Torun, “İktidar hangi sayısı istiyorsa TÜİK onu açıklıyor. TÜİK Lideri enflasyon sayılarını açıklamadan evvel Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile gitti görüştü. Herhalde dedi ki ‘Sen o denli sayıları bırak al şu kâğıdı ben sana yazdım enflasyon oranını aylık yıllık sen bunları açıkla’ dedi’ formunda konuştu.

Torun açıklamasının devamında, “Yani bu sayılar sarayın açıkladığı sayılardır. Halkın enflasyonu en az 2-3 katı. Son 4 yılda; 3 Hazine ve Maliye Bakanı, 4 Merkez Bankası Lideri, 5 TÜİK Lideri değişti ancak problemlerimiz çözülmedi. Aslında değişmesi gereken bu iktidar, değişmesi gereken Recep Tayyip Erdoğan” diye konuştu.

MİLLETİ EKONOMİST YAPTILAR

Vatandaşın cebinde parası olmayınca kredi kartlarına yüklendiğini, minimum borcu ödeyerek çarkını döndürmeye çalıştığını vurgulayan CHP Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun tenkitlerini şöyle sürdürdü:

*Milleti ekonomist yaptılar, finansçı yaptılar. 2021 yılının birinci 6 ayında kredi kartı borç takibine düşen kişi sayısı 408 bindi, 2022’nin 6 ayında bu sayı 748 bin kişi oldu.

*Toplamda kredi kartı borç takibinde olan kişi sayısı 4,1 milyon kişi oldu. Lakin bankaların kârları azalmadı.

*Bankaların karlılık oranları da yüzde 400 arttı. Kur muhafazalı mevduata 6 ayda ödediğimiz faiz 40 milyar lira. Dün 30-40 milyar ihracat yaptık diye böbürlene böbürlene anlatıyorlar.

*Senin 6 ayda kur muhafazalı faize ödediğin para 40 milyar. Bu iktidar tefeciye faizciye çalışan bir iktidar. Bu iktidar maalesef yoksulluğu yok eden değil yoksulluğu yöneten bir iktidar.

ÖZHASEKİ’YE BELEDİYE YANITI

Ak Parti Genel Lider Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin, Uşak’ta CHP’li belediyeleri eleştirmesine de yanıt veren Seyit Torun, bu bahiste da şunları söyledi:

*Özhaseki belediyelerimize Uşak’ta laf atmış. Bunlar hala 31 Mart’ı sindiremediler. Belediyelerimize her türlü baskıyı, engellemeleri yapmalarına karşın, belediyelerimizin problemleri çözmesi, tıkır tıkır çalışması, vatandaşlarımıza hizmet etmesi bunları o denli rahatsız etmiş ki ‘ne yapsak ne etsek de bu belediyeleri halkın gözünden düşürsek’ diye uğraşıyorlar.

*Düşüremezsiniz. Özhaseki’ye şunu söylemek istiyorum. Hazır Uşak’a gitmişken belediyenin 150 kamyon kaldırım taşını kaybettiği söz edildi. O kayıp taşların peşine düş bakalım, hazır oradayken onları bir bul bakalım. Yıllardır ağızlarına dolamışlar çöp, çukur, çamur…

*Siz bu ülkenin bütün kaynaklarını kullanmanıza karşın, her türlü dayanağı görmenize karşın haliniz ortada. Sayın Özhaseki, siz belediyeciliği milletin parasını yandaş vakıflara aktarmak olarak kabul ediyorsunuz.

*Biz o paraların kuruş kuruş hesabını veriyoruz. Sizin belediyeleriniz de açıklasın da bir görelim bakalım. Lakin sizin belediyeniz Ankara’da 801 milyon doları Ankapark’a gömdü hiç sesinizi çıkarmadınız.

*İstanbul’da 85 milyar dolarlık imar rantını yaratıp birilerine aktarırken hiç sesiniz çıkmadı. Ancak Sayın Özhaseki artık o bölümler kapandı. Biz halkın parasını halka harcıyoruz.

FETÖ TAKTİKLERİYLE HAREKET EDİYORSUNUZ

Konuşmasında KPSS sorularının bir dershanenin deneme imtihanındaki sorularla birebir olmasıyla başlayan tartışmalara de değinen Seyit Torun, bu mevzuda ise şu değerlendirmeyi yaptı:

*Soruların çalınması mı sızdırılması mı diyelim bir olay yaşandı. ÖSYM Lideri’ni vazifeden aldılar af dilediler. Biz sizin FETÖ taktikleriyle hareket ettiğinizi biliyoruz.

*Bunu birinci kez yapmıyorsunuz esasen. Hatalıyı bulup gerekeni yapmanız gerekirken şikâyet ediyorsunuz.

*Siz şikâyet makamı değil icra makamısınız. Aslında kimin ne yaptığını biliyorsunuz da işinize gelmiyor. Balık baştan kokar. Gerçi KPSS’ye girip de yüksek puan alan kardeşlerimizin de hakkını nasıl yediğini biliyoruz.

*20 yıldır yüksek puan almasına karşın KPSS’de yandaşı aldığınızı, o insanların hakkını sözlüde yediğinizi, elediğinizi de biliyoruz.

*Sizin mağduriyetiniz bir değil ki. İnsanlarımızı ayrıştırmanız hak yemeniz birinci kere olmuyor ki. Bu haksızlığınıza birinci seçimde son vereceğiz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.