CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu’nun kapısına gittiği SADAT’ta bir yılda iki değişiklik

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’na takviye için bulunduğu İstanbul’da sürpriz bir halde SADAT’ın önüne gitmesi, SADAT ve kurucusu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’ye ait tartışmaları tekrar alevlendirdi. Tanrıverdi’nin eski konuşmaları gündeme gelirken, suikast ve gayri nizami harp eğitimi veren, İslam ülkeleri ortasında savunma işbirliği oluşturmayı hedefleyen SADAT’ta, Kasım 2020-Kasım 2021 ortasında iki değişiklik yaşandığı ortaya çıktı.

En son 2016’da sermaye artırımına giden ve sermayesini 643 binden 880 bin liraya çıkaran SADAT, Covid-19 salgını nedeniyle ekonomik ıstırapların yaşandığı Kasım 2020’de sermayesini neredeyse ikiye katladı. Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayımlanan karara nazaran, 880 bin lira olan sermaye, 1 milyon 584 bin liraya çıkarıldı. Şirketteki en büyük hisse ise 543 bin 150 lira ile Tanrıverdi’ye ilişkin. Tanrıverdi dışında 50 farklı kişinin de hissesi bulunuyor.

SADAT’ta bir öteki gelişme de Kasım 2021’de yaşandı. Ticaret Sicil Gazetesi’ne nazaran, bu tarihte şirkette idare kuruluğu üyeliği değişimi oldu. Şirketin idare konseyi üyesi Mehmet Zelka, bu misyonundan ayrıldı. Yerine ise SADAT’ın kurucularından da olan Ersan Ergür getirildi. Ergür, tıpkı vakitte, İslam ülkelerinin başşehri, bayrağı ve resmi lisanı olan bir konfederasyon çatısı altında bütünleşmelerini isteyen Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği’nin (ASSAM) yöneticileri ortasında yer alıyor. Tanrıverdiği’nin başkanlığını yaptığı ASSAM’da Ergür’ün yayımladığı yazılar da dikkat çekiyor.

LAİKLİĞİ GAYE ALMIŞ

Nisan 2021’de, “Laiklik ve demokrasinin gölgesinde İslam düşmanlığı” başlıklı bir yazı yayımlayarak, “laikliğin, İslam düşmanlığının karşısında, bir sopa olarak kullanıldığını” savunan Ergür, “tarikat ve cemaatleri son derece tehlikeli ve düşman görenlerin, FETÖ’nün bu düşmanlıkların gölgesinde filizlendiğini görmezden geldiğini” sav etti.

Üniformasıyla gittiği tarikat meskeninde cüppe ve sarıklı fotoğraları basına sızan ve “cüppeli amiral” olarak bilinen Tuğamiral Mehmet Sarı’yı eleştirenlerin “Batılı sömürgeciliğin kukla neferleri” olduğunu öne süren Ergür, “Atatürkçülüğün dindar beşerler üzerinde sopa olarak kullanıldığını” savunarak, “Bu katiyetle laik ve demokratik telaffuzlarla din düşmanlığından öbür bir şey değil. Atatürkçülük, Kemalizm, laiklik, demokratik anlayış telaffuzları muhakkak İslam düşmanlığının örtülü münasebetidir. Gelecek Türkiye, toplumsal barışı tesis etmiş, dindar mensuplarıyla kenetlenmiş bir Türkiye olacaktır. Artık Atatürkçülük, laiklik ve demokratik sistemle savaş, bizim savaşımız olamaz” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.