Bulgaristan’da orman yangını: Edirne’nin köylerine kadar dayandı

Bulgaristan’da başlayan orman yangını Türkiye – Bulgaristan hudut çizgisinde ilerleyişini devam ettiriyor.

Rüzgârın da tesiriyle vakit zaman ürkütücü boyuta ulaşan alevler, Edirne’nin Lalapaşa ilçesine bağlı hudut köylerden de görülebiliyor.

Bulgaristan’da yangının devam ettiği bölgenin karşısında yer alan Saksağan Köyü’nde yangının büyüklüğü gözler önüne serildi.

“Köy halkı tedirgin”

İHA’nın haberine nazaran, Bulgaristan – Edirne hududunda büyük bir yangının meydana geldiğini söz eden Lalapaşa ilçesine bağlı Saksağan Köy Muhtarı Özgün Ekici, rüzgarın tesirini artırması takdirinde alevlerin Tunca Irmağı’nı aşarak Türkiye’ye sıçrayabileceğini belirterek, “Şu anda gördüğünüz üzere Bulgaristan’da orman yangını başladı. Yağmur yağışından ötürü yangında biraz azalma oldu lakin yağmurun tesirini kaybetmesi sonucu alevler yine büyümeye başladı. Bizim itfaiyelerimiz de önlem ve risk durumunda müdahale gayeli hudut çizgisinde hazır beklemektedir. Bu yangın bizim köyümüze 2 kilometre aralıkta lakin Tunca Irmağı olduğundan ötürü rüzgar olmadığı sürece yangın bizim tarafa geçmez. Şayet rüzgar tesirini arttırırsa yangının bizim tarafa geçme durumu çok yüksek durumdadır. Köylü de bu durumdan ötürü huzursuz, aslında Bulgar’da 3-5 günde bir yangın çıkıyor.“Neredeyse Edirne büyüklüğünde bir yangın var”

Tunca Irmağı olduğundan ötürü bu tarafa sıçramadı fakat kara kesimlerde bizim tarafa birtakım devirlerde atlama yapabiliyor. Gece olduğu için alevler net bir biçimde görülebiliyor. Neredeyse Edirne büyüklüğünde bir kent kadar büyük bir yangın var. Bizim hududumuzda rastgele bir risk durumunda itfaiyelerimiz teyakkuz halinde bekliyor” dedi.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.