Bloomberg: Seçim sonuçları Türk lirası üzerindeki basıncı artıracak

Piyasa uzmanları, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalmasının Türk lirası üzerindeki baskıyı artıracağı görüşünde.

Yatırımcılar sıkı kontrol edilen döviz piyasası üzerindeki baskının artırması nedeniyle Türk lirasında daha fazla oynaklık için hazırlanıyor.

ABD’li finans ajansı Bloomberg’e değerlendirmelerde bulunan ekonomistler, seçimin ikinci tura kalması nedeniyle merkez bankasının döviz piyasasına dönük müdahalesinin derinleşmesini bekliyor.

Bloomberg Economics tarafından yapılan bir tahmine göre, merkez bankasının piyasaya yaptığı gizli müdahaleler son 16 ayda yaklaşık 177 milyar doları buldu. Bu rakamın önümüzdeki iki haftada daha da artması olası görülüyor.

ARKA KAPI SATIŞLARININ DEVAM ETMESİ MUHTEMEL

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Londra merkezli In Touch Capital Markets’in döviz analisti Piotr Matys, “Lirayı nispeten istikrarlı tutmak için arka kapı döviz müdahalelerinin önümüzdeki iki hafta boyunca devam etmesi muhtemel” dedi.

Matys, “Önümüzdeki iki hafta, muhtemelen AK Parti ve Erdoğan’ın yirmi yıl önce iktidara gelmesinden bu yana Türk siyasetinde en gergin hafta olacak” değerlendirmesinde bulundu.

RAM Capital SA’da fon yöneticisi olan Ogeday Topçular ise “Bu sonuçlar piyasalar için en kötü sonuçlardan biri olur. Önümüzdeki iki hafta boyunca belirsizlik olacak” dedi.

‘REZERVLERİ TÜKETİYOR’

New York’taki Medley Global Advisors’ın yöneticisi Nick Stadtmiller, hükümetin lirayı destekleme çabalarının merkez bankasının rezervlerini tükettiğini ve para birimini ‘sürdürülemez derecede yüksek seviyelerde’ bıraktığını söyledi.

Stadtmiller, “Sonsuza kadar dayanamazlar ve önümüzdeki birkaç çeyrekte ciddi bir devalüasyon olması muhtemel. İlk etapta, daha fazla sermaye kaçışını önlemek için hükümetin zımnen yürürlükte olan kontrolleri sıkılaştırmasını beklerim” değerlendirmesinde bulundu.

patronlardunyasi.com

,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir