Bitlis’te ortaokul öğrencisi kitap yazdı

Bitlis’in Tatvan ilçesinde yaşayan ve Van Gölü Ortaokulu’nda eğitim gören 7’nci sınıf öğrencisi Eylül Akbay, yaşıtlarını kıskandıracak bir muvaffakiyete imza attı.

Akbay, 9 yaşında tanıştığı Müellif Ayşe Şengül’den esinlenerek kitap yazmaya karar verdi.

İlk kitap yazma denemesine 5’nci sınıftayken başlayan ortaokul öğrencisi; hikaye, masal, şiir ve kompozisyon yazıları üzerine çalıştı.

Pandemi sürecinde ise küçük kardeşinin yaşadığı olaylardan esinlenen Eylül Akbay, ilkokul seviyesinde 50 sayfalık “Hayvanların Minik Kahramanı” isimli kıssa kitabı yazdı.

İlk imza gününde okuyucularıyla buluştu

Pandemi sürecinde teknolojiye inat akranlarına örnek olan Akbay, eğitim gördüğü okulda birinci imza gününü gerçekleştirerek kitabını okuyucularıyla buluşturdu.


“Pes ettim, sonra tekrardan yazmaya karar verdim”

İmza gününü eğitim gördüğü okulda gerçekleştirmenin memnunluğunu yaşayan Akbay, kitap satışından elde edilen gelirleri de okul aile birliğine bağışlayacağını söyledi.

İmza gününde çok hoş reaksiyonlar aldığını söyleyen Eylül Akbay şu sözleri kullandı;

“4’üncü sınıftayken Ayşe Şengül isminde bir muharrir ile imza gününde karşılaştım. Bize öyküsünü anlattı ve bayağı etkilendim. Ondan sonra kitap yazacağımdan emindim. 5’inci sınıfta kitap yazmaya birinci adımımı attım.

Fakat yazım yanlışları olduğu için pes ettim. Daha sonra 6’ncı sınıfta tekrardan yazmaya karar verdim. Annem fikirler vererek kitabımı düzeltmemi sağladı. Türkçe hocama danıştım ve bana çok moral vererek fikirler sundu. Ben de kitabımı tamamlayarak yayın meskenine gönderdim.

“İlk imza günüm, çok heyecanlıyım”

Yayın konutunda Müellif Ayşe Şengül, bana çok yardımcı oldu. Daha sonra kitabım çıktı ve bugün de birinci imza günüm. Çok heyecanlıyım. Çok hoş reaksiyonlarla karşılaştım. Bugünden sonra yüzlerce kitap yazmayı düşünüyorum.

Kitabımın gelirini ise okulumun aile birliğine bağışlamayı düşünüyorum. Bu kitabı oluşturmamda emeği geçen başta ailem olmak üzere okul müdürüme, öğretmenlerime ve Muharrir Ayşe Şengül’e çok teşekkür ederim.”

“Eylül kitap yazmayı tekraren denedi..”

Kızına kitap yazma konusunda daima takviye sağladığını ve her vakit motive ettiklerini belirten anne Hasret Akbay ise kızının kitap yazmaya başladığında çok heyecanlı olduğunu belirterek şu tabirleri kullandı;

“Eylül muharrir olmak istediğini bize söyledi. Bu kararı verdi lakin kitap yazımı pandemi sürecine denk geldi. Kardeşinin kıssalarını görüp bana anlattı.

Bende bunu kitaba aktarması gerektiğini söyledim. Tahminen tekraren defa denedi. Kardeşinin kıssalarını yazmaya başladığı vakit çok severek yazdı.

Ben daima destekçisi oldum ve onu daima motive ettim. Sonunda çok hoş bir eser ortaya çıkardı. Ayşe Şengül hocamızla görüştüm ve kitabı yazmamız da yardımcı oldu.

Çok şükür ki kitabımız ortaya çıktı. Bugün de kızımın heyecanına ortak oluyorum. Çok memnunum ve gururluyum. Ne keyifli bize ki bu türlü hoş bir günde keyifli şeyler yapıyoruz. Birçok arkadaşı Eylül’ü görerek kitap yazabileceklerine inandılar. Bu bahiste ben onların da destekçisiyim ve elimden geleni yapacağım.”

“Küçük yaşlarda büyük başarılar”

Küçük yaşlardan itibaren çocuklara ne verilirse kesinlikle onun alınacağını lisana getiren İlçe Ulusal Eğitim Şube Müdürü Nevzat Ulus da, “Daha küçük yaşlarda öğrenciyi cesaretlendirmek, bu stil kitaplar yazmayı başarabilmek, eğitimin güzel yanlarından biri. Küçük yaşlardan itibaren siz çocuklara ne verirseniz, kesinlikle onu alırsınız. Biz çok küçük yaşlarda çok büyük başarılara imza atan öğrencilere şahit olduk.

Bizler işimizi yapıp öğrencileri cesaretlendireceğiz ve çocuklarımızın daha küçük yaşlarda eserler verme noktasında takviyelerimizi esirgemeyeceğiz. Ben bu vesile ile emeği geçen okul yönetimini, öğretmenlerimizi ve ailesini tebrik ediyorum.” diye konuştu.


“Bu yolda birlikte yürüdük”

Eylül’ün kitap yazma macerasına başladığı günden beri daima takviye olduklarını lisana getiren Van Gölü İlkokul ve Ortaokul Müdürü Şahin Ballıkaya da, “Eylül, ilçemiz çapında yapılan şiir, kompozisyon üzere birçok yarışta daima derece alan örnek bir öğrencimizdir. Bu macerasına başladığı günden beri biz onunla bu yolda bir arada yürüdük.

Ben maddi ve manevi her türlü takviyesi sunan başta ailesi olmak üzere öğretmenlerime teşekkürlerimiz sunuyorum. Müelliflik bir tutku işi. Bu tutkusundan vazgeçmemesi ve ilerleyen yıllarda ülkemize ses getirecek çok daha hoş yapıtlara imza atmasını diliyorum.” dedi.

Yaşıtlarına örnek oldu

İHA’nın haberine nazaran; kitap okumanın insanı güçlendirdiğini söyleyen öğrenci Elif Sena Taşkın ise, “Eylül abla bizlere çok büyük bir örnek oldu. Bu kitap ile bizim geleceğimizi çok hoş şekillendirdi. Ben büyüdüğüm vakit kitap yazacağım.” formunda konuştu.Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.