Bekir Bozdağ: 6’lı masa Türkiye’ye 2023’te 7’li koalisyonu vaat ediyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Yozgat’ta Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği’ni ziyaret etti.

Ziyaretin akabinde Yozgat Belediyesi’nin düzenlediği toplu açılış merasimine katılan Bakan Bozdağ, gündeme ait açıklamalarda bulundu.

Bakan Bozdağ’dan Tunç Soyer’in kelamlarına tepki

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in, kelamlarına reaksiyon gösteren Bozdağ, “Ecdadımıza saygısızlık yapan, onlara hakaret eden bir lisan kullanıyor ve İzmir’i işgal eden, ülkemizin kıymetli bir kısmını işgal eden ‘Yunan mezalimi’ diye kayıtlara geçen, kaç zulme imza atan Yunan’a dair tek bir cümle dahi kurmuyor.

Ben buradan sormak istiyorum Aziz Türk milleti, ecdadı ile arbedeli bir millet mi? Bizim ecdadımız, Cumhuriyet periyodu de bizim ecdadımızdır, Osmanlı da bizim ecdadımızdır, Selçuklu da bizim ecdadımızdır. Bizim ecdadımızın tarihte geriye gidişini, biz ne kadar gittiğini, tarih kitapları bile tam yazamıyor.

Bilinen tarihe baktığınızda ordumuzun 2 bin 200 sene üzere uzun bir kuruluş devrini kutlayan bir Türkiye var. Şayet biz, yalnızca dün meydana geldiysek, binlerce yıllık ordumuzun kuruluşunu niçin kutluyoruz? Malazgirt Zaferi’nin 951’inci yılını kutladık. Madem biz dün yoktuk, ecdadımız yoktur niçin 951’inci yılını kutluyoruz.” diye konuştu.

Metrobüs kazasına ait açıklama

Bozdağ, İstanbul’da meydana gelen metrobüs kazasına ilişkin “Pek çok vatandaşımız maalesef yaralandı. Öncelikle kazada yaralanan vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Her birerine Rabbimden acil şifalar diliyorum.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı da bu kazayla ilgili gerekli isimli soruşturmayı başlattı ve soruşturma devam ediyor. Hususun hem idari hem de isimli istikametten incelemesi devam etmektedir. Bu incelemeler sonucunda da ortaya çıkan sonuca nazaran elbette gereği neyse o da takdir edilecektir.

Bundan da kuşkumuz yoktur. Dileğimiz bir daha bu türlü kazaların İstanbul’umuzda da ülkemizin hiçbir yerinde de olmaması, rastgele bir vatandaşımızın da burnunun kanamaması. Bütün yaralı kardeşlerimize rabbimden acil şifalar diliyorum.” dedi.

“Hangisi gerçek CHP”

6 muhalefet partisine yönelik tenkitlerde bulunan Bozdağ, altılı masanın tek kaygısının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a duydukları öfke, kin ve nefret olduğunu tabir etti.

Bozdağ, ‘HDP’ye bakanlık’ tartışması hakkında ve UYGUN Parti eski Yozgat Vilayet Lideri Metin Özışık hakkında şu değerlendirmeyi yaptı:

“Geçenlerde HDP’ye bir bakan neden verilmesin diye açıklama yapan kimi CHP’liler oldu. Bunlar nedeniyle de tartışmalar çıktı. Natürel Yozgat’ın yiğit evlatlarından Metin Özışık kardeşimiz de Yozgatlıya yaraşan bir onurlu hal ortaya koydu.

Buradan Metin Özışık liderime selam olsun diyor, onurlu halini ben de alkışladığımı tabir etmek istiyorum. Hatırlar mısınız Sayın Kılıçdaroğlu, Yozgat’a gelmişti. Bizim Eski Sinema’da bir de STK’larla toplantı yapmıştı.

Ne demişti orada? ‘Kandil’i başlarına yıkacağım’ demişti. Hatırladınız mı? Daha sonra Van’a gitti. ‘Demirtaş’ın özgür bırakılmasını isteyen peşime takılsın.’ Orada ayrı, burada başka konuş.

Şimdi de HDP’ye verilecek bakanlıkları konuşuyorlar. Ben buradan bir kere daha soruyorum. Hangisi CHP? ‘HDP’ye bakan verelim’ diyen mi gerçek CHP’dir? ‘Yoksa Kandil’i başlarına yıkarım’ diye Yozgat’ta kükreyen mi yanlışsız CHP’dir? Yoksa ‘Demirtaş’ı, Kavala’yı falanı filanı özgür bırakmanızı istiyorsanız bize takılın’ diyen mi hakikat CHP?

Biraz daha direkt soruyorum. Hangisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu istikamete yürüyen CHP’dir. Bunlar hangisi ben anlamıyorum. Aziz Türk milletine de buradan sesleniyorum. Her gittiği yerin nabzına nazaran konuşan, kendini dinleyenlere nazaran cümle kuran onları coşturan siyasetin bu ülkeye zerrece yararı olmamıştır.

Neyseniz o olun. Nasıl bakıyorsanız o denli bakın. Nasıl duruyorsanız o denli durun. Yozgat’ta da söylediğinizi Diyarbakır’da da söyleyin. Ankara’da da Edirne’de de söyleyeyim. Bizim farkımız burada. Biz bu ülkenin 81 vilayetinde bütün ilçe ve beldelerinde tıpkı cümleleri kuran, birebir tabirleri kullanan, tıpkı kanıyı paylaşan ve seksen bir vilayetten alkış isteyen ve onların dua ve takviyesine talip olan bir partidir.”

DHA’nın haberine nazaran; 6’lı masaya tenkitlerini sürdüren Bozdağ, konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Cumhurbaşkanı adayları kim?”

“Masayı icat edenler onlar. Masada oturan onlar, boş boş konuşan onlar, ‘masada ne halt ediyorsunuz’ diye biri sorduğunda da kıyameti koparan tekrar onlar. Sormak lazım değil mi? Ne yapıyorsunuz masada siz?

Cumhurbaşkanı adayını konuşuyorsun. Açıklayın o zaman veya öbür bir şey söylüyorsunuz. Açıklayın o zaman veya ne düşünüyorsanız bu millete açıklayın. Milletten gizlediğiniz sakladığınız bir şey varsa onu da bu aziz millete söyleyin. Söyledikleri de yok. Cumhurbaşkanı adayları kim?

Bulmaca üzere arayın bulun. Şu da olur, bu da olur, o da olur. Onda mı, şunda mı, bunda mı? Adeta bulmacaya döndü. Bulan var mı? Yok. Bilen var mı? Yok. Niçin gizliyorsunuz, yıpranır diye mi? Yoksa diğer öbür hesapları mı var? Onu da bilemiyorum.

“Türkiye’ye 2023’te 7’li bir koalisyonu vaat ediyorlar”

Ama benim bildiğim bu fotoğraf koalisyon ortaklarının fotoğrafıdır. Kriz devirlerinin fotoğrafıdır. Kaos devirlerinin fotoğrafıdır. Kriz ve koalisyon devirlerinde, ortaklar problemini çözemeyince bir ortaya gelir, otururlar otururlar, konuşurlar.

Sonra dağılır masraflar. Bunlar da onu hatırlatıyor. Zati Türkiye’ye 2023’te 7’li bir koalisyonu vaat ediyorlar. Şimdiden genel liderler, cumhurbaşkanı neyi yapacak, neyi yapmayacak, hangi yetkilerini kullanacak, hangilerini devredecek?

Kime ne kadar bakanlık ne kadar bürokraside tevzih yapılacak? Bunu konuşuyorlar. Şimdiden kerameti kendinden menkul, milleti yok sayıp, sandığı yok sayıp adeta seçim kazanmış üzere beyefendiler oturmuşlar. Cumhurbaşkanı yetkilerini nasıl tırpanlayacağız?

Bakanlıkları nasıl taksim edeceğiz? Bürokratları nasıl dağıtacağız? Bunun hesabını yapıyorlar. Yahu bunlar daha şimdiden yumruklarını sıkmış, birbiriyle hengameye hazır vaziyette konum almış durumdalar.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.