Bayern Münih Latince’nin azizliğine uğradı: Köle Mane

Liverpool’daki macerasına son veren Senegalli yıldız futbolcu Sadio Mane, Bayern Münih’e resmi imzayı attı. Ancak Alman devinin Mane transferini sosyal medyada duyuruş şekli tartışma yarattı.

30 yaşındaki futbolcuyla 3 yıllık sözleşme imzalayan Bayern Münih, Liverpool’a 32 milyon euro bonservis bedeli+bonuslar ödeyecek. İmzaların atılmasından sonra Mane transferini “Servus, Sadio” paylaşımıyla duyuran Bayern Münih’in bu tercihi kargaşaya neden oldu.

Almanya’da özellikle Bavyera bölgesinde “Servus” kelimesi, samimi olunan kişileri hem selamlarken hem de vedalaşırken kullanılıyor. Kelimenin kökeni çok eski tarihlere dayansa da, son dönemde özellikle gençler arasında oldukça yaygın bir popülariteye sahip.

Ancak Servus kelimesinin latince anlamının “köle” veya “hizmetçi” manasına gelmesi, sosyal medyada adeta infial yarattı. Münih ekibinin, siyahi oyuncunun transferini duyururken böyle bir dikkatsizlik yapması birçok kişi tarafından eleştirilirken Twitter’daki paylaşımın altına binlerce yorum yağdı.

Öte yandan Bavyera’da “Servus” kelimesinin ikinci bir kullanım şekli de var. Eğer birinin “Na servus” dediğini duyarsanız, bu genellikle olumsuz anlamda bir şaşkınlık ifade ediyor.

İşte o paylaşım:

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.