Bakan Alim’den kontratlı işçi ve EYT iletisi: Belge dosya açarak çözeceğiz

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, önlerindeki birinci evrakın ‘geçici çalışanlar sorunu’ olduğunu söyledi. “Bir türlü bitmeyen süreksiz personeller sorunu var. Onu da çözüyoruz. Takımlı emekçi haline getireceğiz. Taşerondan kalan birtakım meseleler var. Yaklaşık 85 bin kişiydi, sayıları biraz değişti. Onların takım meselelerini çözeceğiz” diyen Alım, emeklilerle ilgili kapsayıcı düzenlemelerin de olduğunu açıkladı.

Bilgin, AK Parti Antalya Vilayet Başkanlığı’nda katıldığı basın toplantısında, Türkiye’nin bugün karşı karşıya bulunduğu meselelerin konjonktürel olduğunu öne sürdü. Alım konuşmasında, çalışanların toplu kontratlar yoluyla korunmasını sağlamak, toplu mukavele düzeneğini yaygınlaştırmak, sendikalaşmanın önündeki mahzurları kaldırmak için yeni çalışmalar yaptıklarını anlattı.

‘SENDİKAL MEVZUATTAN KAYNAKLANAN SIKINTILAR VAR’

Sendikal mevzuatın düzenlemelerinden kaynaklanan meseleler konusunda kapsamlı bir çalışma yaptıklarını belirten Alım, emeğin sermaye karşısındaki pozisyonunu belirleyen, piyasa kuralları içerisinde gelir dağılımını düzeltecek en değerli sistemin toplu kontrat nizamı olduğunu söz etti. Bu mevzuda sendikalaşma oranını artırmak mecburiyetinde olduklarını aktaran Alım, “Türkiye endüstrileşiyor ve işgücüne iştirak oranı artıyor. Bu arttıkça işçilerin sayısı da problemleri da artıyor. Bunları çözeceğiz. Bir türlü bitmeyen süreksiz personeller sorunu var. Onu da çözüyoruz. Takımlı emekçi haline getireceğiz. Taşerondan kalan birtakım meseleler var. Yaklaşık 85 bin kişiydi, sayıları biraz değişti. Onların takım problemlerini çözeceğiz. Emeklilerle ilgili kapsayıcı düzenlemeler yapıyoruz. Kamuda çok sayıda kontratlı statüsü var. Onları değiştiriyoruz. Teminat verecek düzenleme yapıyoruz. Türkiye’nin her toplumsal problemi, çözmemiz gereken bir sıkıntı. Önümüzde misyon olarak duruyor. Sorumluluğumuzu yerine getireceğiz” dedi.

‘EMEKÇİLER KAYGI ETMESİN’

Enflasyon sorunu olduğunu ve bunun en kıymetli nedeninin dışarıdan alınan doğalgaz ve petrol olduğunu savunan Alım, kontratlı işçi ve EYT sorunu içinse şu açıklamayı yaptı: “Sorunların tahlili için önlemler alıyoruz. Taban fiyatı evvelki yıla nazaran yüzde 80 arttırdık. Önümüzdeki periyot içerisinde Kontratlı İşçi ve EYT sıkıntısını çözüyoruz. Belge dosya açarak çözeceğiz. Türkiye’nin işçileri kaygı etmesin. Türk devleti toplumsal bir devlettir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.