Afrika’nın en büyük tatbikatı Fas’ta başladı

Fas Silahlı Kuvvetleri Genel Komutanlığının bu yıl 18’incisi düzenlenen tatbikata ait açıklaması, Fas resmi haber ajansı MAP’ta yayınlandı. Açıklamada, çok uluslu vazife gücünün fiili olarak, Agadir’deki Güney Bölgesi Yüksek Komutanlığı seviyesinde düzenlenen ve iştirakçi ülke temsilcilerinin hazır bulunduğu açılış merasimiyle başladığı kaydedildi.

Törende konuşma yapan Güney Bölgesi Kumandanı Silahlı Kuvvetler Genel Müfettişi General Bilhayr el-Faruk, iştirakçi ülkeleri selamladı. Faruk, güvenlik problemlerinin, çeşitli durumlardan dersler çıkarılmasını, ortak askeri tatbikatların faydası konusunda görüş birliğini, daha koordineli bir işbirliği için kültürel, dilsel ve uygulamalardaki mahzurların aşılmasını gerektirdiğini söyledi.

Bu yıl Fas ve ABD’nin içinde yer aldığı Afrika kıtasından ve dışından 10 ülkenin iştirakiyle gerçekleştirilen tatbikatta iştirakçi ülkelerden 20 askeri gözlemci de hazır bulunuyor.

KATILIMCI ÜLKELERİN İSİMLERİ AÇIKLANMADI

Tatbikat, ülkenin kuzeyindeki Bin Cerir ve Kuneytra, orta kısmındaki Agadir ve Tarudant ile Batı Sahra’nın Tantan ve Mahbes bölgesini de kapsıyor. ABD ve Fas silahlı kuvvetleri tarafından bu yıl 18’incisi düzenlenen tatbikat 30 Haziran’a kadar devam edecek. Ordu açıklamasında iştirakçi ülkelerin isimlerine ait bilgi vermedi.

ABD’nin Batı Sahra’da Fas’ın egemenliğini ilan etmesinin akabinde yapılan birinci “Afrika Aslanı 2021” tatbikatı, bölgenin en büyük kenti olan Ed-Dahle yakınındaki Mahbes bölgesini de kapsamıştı. Bu sene de tatbikat faaliyetlerinin bir kısmı ikinci sefer Batı Sahra bölgesinde düzenlenecek.

İlki 2007 yılında Fas ve ABD silahlı kuvvetleri tarafından yapılan ortak tatbikat, ilerleyen yıllarda Avrupa ve Afrika’dan çeşitli ülkelerin de iştirakiyle klasiklik kazanmıştı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.