AB ülkelerindeki orman yangınlarında bu yıl 750 bin hektar alan kül oldu

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde yıl başından bu yana çıkan yangınlarda yaklaşık 750 bin hektar alan küle döndü.

Avrupa Orman Yangınları Bilgi Sistemi’nin datalarına nazaran, 1 Ocak’tan 3 Eylül’e kadar AB ülkelerindeki yangınlarda 750 bin hektarlık alan yandı. 2006-2021 devrindeki yıllık ortalama yanan alan ölçüsü 260 bin hektardı.

Sadece ağustos ayında yanan alan ölçüsü 508 bin hektarın üzerinde ölçüldü. Bu ölçünün son 15 yıllık ortalaması 215 bin hektardı.

Avrupa Birliği’nin (AB) Copernicus Atmosfer İzleme Servisi (CAMS) de Avrupa’da çıkan yangınların, kıtada yaz mevsiminde son 15 yılın en yüksek karbon salımına neden olduğunu bildirdi.

1 Haziran’dan 31 Ağustos’a kadar geçen müddette AB ülkeleriyle İngiltere’de çıkan yangınlar 6,4 megaton karbon oluşturdu.

Özellikle Fransa ve İber Yarımadası’ndaki yangınların sebep olduğu bu karbon ölçüsü, 2007’den bu yana yaz mevsiminde ölçülen en yüksek düzey olarak kaydedildi.

Yaz mevsiminde Fransa ve İspanya’daki karbon salımı ise son 20 yılın en yüksek düzeyine çıktı.

CAMS uzmanlarından Mark Parrington, yangınların iklim değişikliği nedeniyle bitki örtüsünün daha kolay yanar hale geldiği bilhassa güneybatı Avrupa üzere bölgelerde meydana geldiğine dikkati çekti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.