7 Yıldır Uyuyan 5.000 Bitcoin Harekete Geçti! İşte Olacaklar

Yedi yılı aşkın süredir uykuda olan belli bir miktardaki Bitcoin, bu yıl dördüncü kez hareket halinde. Kripto analiz firması CryptoQuant, bugün paylaştığı on-chain analizi Quicktake’te ilginç olaya dikkat çekti. Veriler, yaklaşık 7 ila 10 yıllık 5.000 BTC’nin tek bir blokta harcandığını ortaya koyuyor. CryptoQuant, bu hareketin daha fazla düşüşe veya konsolidasyona yol açabileceğini belirtiyor. İşte detaylar…

Harekete geçen Bitcoin ne anlama geliyor?

CryptoQuant tarafından vurgulandığı gibi, bu yıl böyle bir işlemin dördüncü kez gerçekleştiğinden belirtmekte fayda var. Özellikle, Mayıs ayında benzer bir işlemden önce bir ay boyunca değişen fiyatlar dikkat çekti. Her seferinde bir Bitcoin fiyat düzeltmesi yapıldı. Analize göre 29 Mart’ta 10.328 BTC statik bir adresten taşındı. O sırada BTC Fiyatı 47.700 dolardan işlem görüyordu. Daha sonra bu hareket, Bitcoin’in yerel bir zirvede olduğunu kanıtladı. Ardından, bir geri çekilmeyle sonuçlandı. Ayrıca 20 Temmuz’da 1.105 BTC, atıl adres tarafından taşınmıştı.

CryptoQuant Analisti Maartun, dün 28 Ağustos’ta gerçekleşen en son 5.000 BTC işlemini, 2.800 BTC’nin hareket ettiği Mayıs ile karşılaştırıyor. Ancak yazar, Mayıs ayındaki işlemin aksine, en son işlemin bir borsaya gönderilmediğini belirtiyor. Özellikle, CryptoQuant tarafından yapılan bir anket, yatırımcıların yüzde 92’sinin haberleri düşüş eğilimi olarak gördüğünü ortaya koyuyor. Maartun, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Piyasada ne gibi bir etki yaratacağını söylemek zor. Bu kesinlikle bir yükseliş işareti değil. Ancak daha fazla düşüş mü yoksa sadece konsolidasyon mu göreceğimizden emin değilim.

Hafta sonu, piyasalarda panik vardı

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, piyasalar zorlu bir hafta sonu geçirdi. İlk olarak Fed başkanı Jerome Powell, faiz oranlarını artırmaya devam etme planlarını açıkladı. Bunun ardından piyasanın önemli zayıflık belirtileri gösterdiğini belirtmekte fayda var. Ek olarak, şu anda faaliyette olmayan Bitcoin borsası Mt. Gox’un geri ödeme planı öne çıkıyor. Yaklaşık 137 bin BTC’nin piyasaya girmeye hazırlandığına dair söylentiler piyasa paniğini daha da artırdı.

Mt. Gox, on yıldan fazla bir süre önce, tüm Bitcoin işlemlerinin uüzde 70’ini gerçekleştiren lider bir kripto borsasıydı. Ancak, borsa 2014’te bir hack’te yaklaşık 850 bin BTC kaybettiğinde her şey çöktü. Alacaklılara geri ödemek için uzun bir yasal prosedürün parçası olarak, yaklaşık 140 bin BTC kurtarıldı. Rehabilitasyon mütevellisi Nobuaki Kobayashi Temmuz ayında hazırlıkların tamamlandığını açıkladı. Ödemelerin başlaması için geçici bir tarih olarak Ağustos ayının sonu verildi.

Bu kadar büyük miktardaki BTC’nin potansiyel olarak piyasaya sürülmesi, piyasaları tedirgin etti. Hakim spekülasyon, alacaklıların 2014’teki orijinal yatırımları cari fiyatlarla yaklaşık 42 kat büyüdüğü için varlıklarını satacakları yönünde. Ancak alacaklılardan Eric Wall, geri ödeme söylentilerinin asılsız olduğunu belirtti. Geri ödeme sisteminin henüz devreye alınmadığına dikkat çekti.

Piyasa görünümü

Hafta sonu CryptoQuant tarafından vurgulandığı gibi, Bitcoin bir kez daha 21.700 dolarlık gerçekleşen fiyatının altında kaldı. Analiz firması birikim için iyi bir bölge olduğuna dikkat çekerken, piyasanın henüz bir dip oluşturmadığı konusunda uyarıyor. Çünkü pozitif de olsa kesin metrikler henüz olgunlaşmamış durumda. Bu arada Santiment Feed, short pozisyonlar yığılırken, bir piyasa sıçraması görebileceğimizi kaydetti. Mevcut durumda BTC, 20.000 doların altında işlem görüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.