13 yaşındaki Ayla, 4 ay evvel başladığı boksta Türkiye şampiyonu oldu

Malatya’da, Busenaz Sürmeneli’den etkilenerek boksa ilgi duyan Ayla Fırat, bir mühlet sonra Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüğü’nün spor salonuna giderek boks idmanlarını izledi.

Boks yapmaya karar veren Ayla, ulusal kadro antrenörü Ramazan Yavuz’un nezaretinde bu yılın nisan ayında idmanlara başladı. Haftada 9 antrenman yapan Ayla Fırat, okul dışındaki vaktini spor salonunda geçirdi.

Miniklerde Türkiye şampiyonu oldu

AA’nın haberine nazaran; kısa müddette ilerleme kaydeden Ayla, 24 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde Erzurum’da düzenlenen Üst Minikler Boksun Yıldızları Türkiye Şampiyonası’nda 60 kiloda altın madalya kazandı.

Milli ekip kampına katılan Ayla, yeniden Erzurum’da gerçekleştirilen Üst Minikler Avrupa Boks Şampiyonasında ise çeyrek finalde elendi.

Olimpiyat şampiyonu Busenaz Sürmeneli’yi örnek aldı

Milli sportmen Ayla Fırat, başarılı olmak için çok çalıştığını söyledi.

Olimpiyat ve dünya şampiyonu ulusal boksör Busenaz Sürmeneli’yi izleyerek spora başladığını belirten Ayla, “Bu yıl nisan ayında idmanlara başladım. Antrenörüm bana ‘yeteneklisin’ dedi, bunun üzerine idmanlarda daha çok çalıştım. İdmanlara nisan ayında başladım, günde iki egzersiz yaptığım oldu. Günlük 3 saati bulan sıkı idmanlar yaptık. Haftada 9 antrenman yaptım.” dedi.

“Şampiyon olduğumdaki duygularıı anlatamam”

Üst Minikler Boksun Yıldızları Türkiye Şampiyonası’nda çeyrek ve yarı finalde rakiplerini elediğini anlatan Ayla Fırat, “Finalde ise 3-2’lik skorla kazandım ve Türkiye şampiyonu oldum. Şampiyonaya katılmak hoştu, orada hoş hisler yaşadım. Türkiye şampiyonu olduğumdaki hisleri anlatamam.” diye konuştu.

Ayla Fırat, Kastamonu’daki kamp eğitim merkezine çağrıldığını akabinde Avrupa Şampiyonasına katıldığını belirterek, şunları kaydetti:


“Ayla 2023’te inşallah Avrupa şampiyonu olacak”

Antrenör Ramazan Yavuz ise Ayla’nın yetenekli ve boksa yatkın olduğunu söyledi.

Sporcusunun fizikî olarak yaşıtlarına nazaran daha güçlü ve atik olduğunu söz eden Yavuz, “Kendisine özel idmanlar uyguladık ve birinci kere katıldığı şampiyona birinci olarak ne kadar yetenekli olduğunu gösterdi.” dedi.

Yavuz, Ayla’nın gelecek vadeden bir sportmen olduğunu aktararak, “Yeni bir atlet olmasına karşın Avrupa şampiyonasına katıldı. Çeyrek finaldeki rakibi Ukraynalı ve Avrupa dereceleri olan bir atletti. Rakibi puanla çeşidi geçti. Biz hem memnunluk hem de hüzün yaşadık. Şampiyon olmasını istedik lakin oraya katılmak da bizim için gurur. Ayla 2023’te inşallah Avrupa şampiyonu olacak.” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.